Zasady udzielania pierwszej pomocy

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 170 views 0 comments

Obowiązkiem każdego przyszłego kierowcy jest odbycie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jednak gdy przychodzi co do czego, nie potrafimy uzyskanej w ten sposób wiedzy spożytkować. Fakt ten odzwierciedlają najnowsze dane statystyczne. Ponad 80% Polaków deklaruje, że nie wie jak się zachować w stosunku do rannych, poszkodowanych czy nieprzytomnych ludzi! Na tle innych krajów europejskich wypadamy naprawdę słabo! Tym bardziej, że szkolenia z zakresu pierwszej pomocy są w naszym kraju obowiązkowe! Zadaniem każdego pracodawcy jest zapewnienie sprzętu do udzielania pierwszej pomocy oraz wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za jej udzielanie! Powyższe wytyczne zostały uwzględnione w Kodeksie pracy. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą grzywny do 30 tys. złotych.

Pierwsza pomoc – definicja

Pojęcie „pierwsza pomoc” oznacza zespół czynności podejmowanych w celu ratowania jednostki będącej w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego. Czynności te podejmowane są przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia. Polskie prawo (Kodeks karny, Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym) nakłada na obywatela obowiązek powiadomienia o zaistniałej sytuacji służb ratowniczych oraz udzielenia pierwszej pomocy ofierze.

Pierwsza pomoc – postępowanie

Instrukcja postępowania jest prosta i łatwa do zapamiętania. Obejmuje bowiem tylko cztery punkty.

 1. Zabezpieczenie miejsca wypadku – usunięcie przedmiotów ciężkich itp.
 2. Ocena stanu poszkodowanego – ocena przytomności – próba nawiązania kontaktu.
 3. Wezwanie odpowiednich służb ratowniczych.
 4. Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu.

W niektórych sytuacjach ciężko ocenić czy poszkodowany jest przytomny, dlatego warto aktywować nasze zmysły:

 • słuch – słyszę oddech
 • wzrok – widzę ruch klatki piersiowej
 • dotyk – czuję bicie serca, ciepły oddech na policzku

Jeżeli poszkodowany jest przytomny, przechodzimy do udrażniania dróg oddechowych poprzez położenie jednej dłoni na jego czole, a drugiej na żuchwie. Należy również pamiętać o odchyleniu głowy do tyłu. Jeżeli oddech jest prawidłowy, ułóż rannego w pozycji bocznej ustalonej. Wówczas gdy nie oddycha należy przystąpić do zabiegu resuscytacji.

Pozycja boczna ustalona

Pozycja umożliwiająca swobodne oddychanie. Stosowana u poszkodowanych nieurazowych – posiadających funkcje życiowe. Wyróżnia się wiele metod układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Aczkolwiek Europejska Rada Resuscytacji zaleca jedną.

 1. Zdejmij okulary poszkodowanemu- jeżeli takie są.
 2. Uklęknij przy poszkodowanym i upewnij się czy leży na plecach oraz czy jego nogi są wyprostowane.
 3. Jedną rękę poszkodowanego ułóż pod kątem prostym względem jego ciała, a następnie zegnij w łokciu tak, aby dłoń była skierowana ku górze.
 4. Zegnij dalszą kończynę poszkodowanego tak, aby odwrócił się w Twoją stronę.
 5. Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu.
 6. Monitoruj pracę układu oddechowego.

Resuscytacja 

Zespół czynności ratowniczych stosowanych u poszkodowanego, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

 1. Ułóż nadgarstek jednej ręki na klatce piersiowej poszkodowanego. Następnie dołóż drugą dłoń i spleć palce.
 2. Połóż się nad poszkodowanym.
 3. Wyprostuj ręce w łokciach.
 4. Uciskaj szybko (100–120/min).
 5. Uciskaj głęboko (5–6 cm).

Po wykonaniu 30 uciśnięć, wykonaj dwa wdechy – czas trwania jednego wdechy – 1 sekunda. Tak postępujemy w przypadku osób dorosłych. Resuscytacja dzieci i niemowląt wygląda analogicznie – z tą małą różnicą, że zamiast 30 uciśnięć wykonujemy 15. Zabieg ten należy wykonywać aż do momentu przybycia  wykwalifikowanych służb medycznych.

Kurs pierwszej pomocy

Uważam, że kurs pierwszej pomocy jest jednym z najważniejszych szkoleń. W końcu nie ma na świecie większego daru niż życie. Warto się na niego zapisać. Koszt takiego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników – miejsca, kadry. Musicie być przygotowani na wydatek rzędu 150-200 zł. Szerokim łukiem omijajcie kursy online. W tego typu szkoleniach chodzi przede wszystkim o zdobycie umiejętności praktycznych, a nie suchej teorii!

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *