Wzdęcia – wstydliwy problem

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 1027 views 0 comments

 

Skąd się biorą wzdęcia? Jakie produkty powodują wzdęcia? Dlaczego po niektórych posiłkach nasz brzuch przypomina piłkę? Wzdęcia dotyczą coraz większej liczby Polaków… Jest to na tyle wstydliwy problem, że mało kto chce o nim rozmawiać. Po kryjomu szukamy w Internecie informacji na temat tego, jak sobie pomóc. W dzisiejszym artykule chciałabym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat wzdęć, a w  kolejnym sposobami, które pomogą Wam pokonać ten problem.

O wzdęciach mówimy wtedy, gdy nasze jelita wypełnia nadmierna ilość gazów, powstałych w wyniku trawienia, połykania powietrza w trakcie spożywania posiłków oraz dyfuzji krwi. Osoby, które zmagają się ze wzdęciami twierdzą, że ich brzuch jest tak jakby „napompowany”. Czują wewnętrzne rozpieranie i ból w lewym lub prawym podbrzeżu. Wzdęciom towarzyszą bardzo często zaparcia, wymioty i nudności, a także ból serca!!!

Wzdęcia – przyczyny:

Przyczyny wzdęć są bardzo złożone. Można wyróżnić te oczywiste, takie jak: picie napojów gazowanych, alkoholu, nadmiar niezdrowego jedzenia – fast foodów, słodyczy. Nasz organizm, po prostu nie radzi sobie z trawieniem tych produktów. To nie wszystko. Zdarza się, że układ trawienny nie toleruje niektórych leków bądź składników w nich zawartych. Tabletki antykoncepcyjne nagminnie powodują wzdęcia! Wzdęcia mogą również świadczyć o nietolerancji laktozy lub glutenu. Jednak najczęstszym powodem problemów ze wzdęciami jest nieprawidłowa flora bakteryjna!! Stres, jedzenie w pośpiechu, któremu towarzyszy nadmierne połykanie powietrza, zła dieta, brak snu, niedobory składników mineralnych mają negatywny wpływ na nasz układ pokarmowy… I tak powstaje błędne koło. Zrezygnujemy z niezdrowego jedzenia, ale nie odstawimy leków… Więc nie możemy pozbyć się wzdęć!!!

Co na wzdęcia? Jak wygląda leczenie wzdęć?

Niestety leczenie wzdęć jest dość trudne. Sprowadza się przede wszystkim do podniesienia komfortu życia pacjenta. Zanim zdecydujesz się na leczenie farmakologiczne, zacznij od przeprowadzenia radykalnych porządków w swoim menu:

– wyrzuć z jadłospisu produkty wzdymające, taki jak: fasola, groch, kalafior, kapusta
– posiłki jedz powoli
– postaw na aktywny odpoczynek – po posiłku wybierz się na spacer
– unikaj czynności powodujących wzdęcia – żucia gumy, rozmowy w trakcie posiłku, nie pij przez słomkę, nie noś obcisłych ubrań, takich które uciskają brzuch
– zrezygnuj z picia napojów gazowanych

Leczenie farmakologiczne
W aptece znajdziesz całe mnóstwo produktów zapobiegających wzdęciom. Większość z nich jest dostępna bez recepty. Zawierają symetykon, substancję która posiada zdolność obniżania napięcia powierzchniowego śluzu i pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach.

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *