Wdowieństwo. Jak uporać się ze stratą bliskiej osoby?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 190 views 0 comments

W ubiegłym stuleciu została opracowana lista najbardziej traumatycznych wydarzeń, jakie mogą spotkać człowieka. Każdemu z nich została przypisana konkretna liczba punktów – nie trudno się domyślić, że najbardziej traumatyczne sytuacje zostały wycenione najwyżej.  Poniżej przedstawiam przykłady niektórych z nich:

  • choroba w rodzinie
  • utrata pracy
  • wyprowadzka dzieci z rodzinnego domu
  • pójście do więzienia

Za to najbardziej wstrząsające została uznana śmierć bliskiej osoby – badacze przypisali jej maksymalną ilość punktów. Pomimo tego, że na przestrzeni lat wielu innych badaczy krytykowało zestawienie opracowane przez Rahe’a i Holmesa, nikt nie podważył pierwszego punktu z listy. W całym naszym życiu nie może spotkać nas nic gorszego niż śmierć ukochanej osoby.

Wdowieństwo – sytuacja prawna oraz emocjonalna dotycząca straty jednego z małżonków. Wiąże się z poczuciem beznadziei, samotności oraz bycia niepotrzebnym.

Myśl o tym, że kiedyś stracimy największe wsparcie – męża/żonę jest dla nas niewyobrażalna. Staramy się wyrzucić ją z naszej głowy. Zagłuszamy lęk przed przemijaniem, hołdując zasadzie „żyj tu i teraz”. Oczywiście nie ma sensu zaprzątać sobie głowy stwierdzeniem „i tak wszyscy umrzemy” – w ten sposób tracimy całą radość życia. Aczkolwiek, warto mieć świadomość tego, że nic nie trwa wiecznie… Praktycznie każdy z nas doświadczy wielkiej straty – rzadko kiedy zdarza się tak, że dwoje ludzi odchodzi w tym samym czasie. Chociaż z drugiej strony – czy do wdowieństwa można się jakoś przygotować? Nie sądzę. Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, jak się zachowa w takiej sytuacji.

Mówi się, że po stracie bliskiej osoby świat się nie kończy – trzeba żyć dalej. Są przecież dzieci, a nawet  jak ich nie ma, to pozostaje ukochana rodzina, przyjaciele, znajomi – po prostu inni ludzie. Mamy również swoje pasje, zainteresowania – to wszystko, cegiełka po cegiełce buduje nasze życie. Dlatego warto traktować małżeństwo jako połączenie dwóch różnych jednostek, a nie jako jedną spójną całość – coś nierozłącznego, danego raz na zawsze. Nawet jeśli w momencie śmierci partnera wydaje nam się, że nasz świat się zwalił – z czasem ta perspektywa ulegnie zmianie. Najciężej będzie tym, którzy poświęcili się związkowi bez reszty – zrezygnowali z pasji, pracy, własnych marzeń i planów na rzecz partnera. Dla wielkiej miłości warto oddać dużo, ale nie wszystko. Przede wszystkim należy zachować osobowość!

Ile będzie trwać żałoba? Nie chodzi tutaj o to, jak długo będziesz nosić czarny strój, a o to kiedy ten ból w końcu minie… Niestety nie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas ma innych charakter – inny sposób przeżywania.

Jak sobie pomóc? Trudne pytanie. Należy dbać o siebie i oswoją przestrzeń. Takie prozaiczne rzeczy, jak: odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta, codzienna dawka ruchu – przywrócą nam energię i rozjaśnią umysł. Musimy również pamiętać o tym, aby pielęgnować kontakty z innymi ludźmi. Czasami warto się po prostu wypłakać, wyżalić lub po postu pomilczeć… Może jednak okazać się, że takie wsparcie jest niewystarczające. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do psychologa. Terapeuta pomoże nam uporać się ze stratą. Aczkolwiek nie sprawi, że ból minie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ból jest pewnego rodzaju podatkiem, który płacimy za utraconą miłość… Kiedy minie, poczujesz ulgę – a w w Twojej głowie pojawi się retrospekcja dobrych wspomnień, które pozostaną w niej na zawsze – bez względu na wszystko!

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *