Walentynki – święto godne uwagi?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 107 views 0 comments

Każdy powód do świętowania jest dobry. Patrząc na kalendarz świąt nietypowych można powiedzieć, że jego autorzy wzięli sobie te słowa naprawdę do serca.

  • Światowy Dzień Mokradeł
  • Dzień Handlowca
  • Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
  • Dzień Niedźwiedzia

To wykaz świąt obchodzonych tylko i wyłącznie dzisiejszego dnia! Luty ma tylko 28 dni, ale co z marcem czy majem? Okazji do celebracji znajdzie się jeszcze więcej! Aczkolwiek, my Polacy, jesteśmy tradycjonalistami. Gardzimy nawet popularnym Halloween. À propos – jak to jest z Walentynkami. Świętem, które niesłusznie jest stawiane w jednym rzędzie z wigilią Wszystkich Świętych. Zapytacie dlaczego niesłusznie? Otóż dlatego, że Walentynki wzięły swój początek z obrzędów kultywowanych w starożytnym Rzymie, a nie jak wszyscy mówią – w Ameryce!

Walentynki – nie są amerykańskim świętem

Nazwa „Walentynki” – pochodzi od imienia św. Walentego – patrona chorych na podagrę i padaczkę, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest również 14 lutego. Jednak o wyborze tej konkretnej daty zadecydowało coś innego, a konkretnie przyroda. Otóż w połowie lutego, ptaki zamieszkujące Rzym rozpoczęły intensywne gody miłosne. Uważano to za symboliczne przebudzenie się natury do życia, świadczące o nadejściu wiosny. Z tego powodu Rzymianie zaczęli obchodzić luperkalia – festyn boga płodności Faunusa Lupercusa, w trakcie którego odbywała się m.in. miłosna loteria. Mężczyzna losował karteczkę z imieniem kobiety, która miała stać się jego partnerką na czas trwania imprezy. Bywało, że świętujący łączyli się w pary na całe życie! Jednak gdy w IV wieku do Rzymu wkroczyło chrześcijaństwo, Fanus Luprecus został zdegradowany i zastąpiony św. Walentym….. I tak jest do dziś. Ot cała historia.

Kartki walentynkowe to już przeszłość

Pierwsza zachowana kartka walentynkowa pochodzi z 1415 roku. Została napisana przez  księcia Orleanu – Karola, przebywającego w londyńskim więzieniu Tower. Posłużyła mu do wyznania miłości swojej żonie. Można ją zobaczyć w Muzeum Brytyjskim. A gdzie można ujrzeć te pochodzące z 2017 roku? Na pewno nie w skrzynce na listy. Z racji galopującego postępu technologicznego, zwyczaj wysyłania papierowych kartek praktycznie zaniknął. Czasami dołączamy je do prezentów, ale to nie to samo… We Włoszech jest podobnie. Tam wyrazem miłości jest zakup czerwonej odzieży – najlepiej bielizny. Z kolei we Francji – bukietu czerwonych róż z zaproszeniem do kina lub teatru. Bardzo interesujący sposób obchodzenia Walentynek można zaobserwować w Japonii. Polega on na wzajemnym obdarowywaniu się czekoladkami. Giri-choko – dostają przyjaciele, a Honmei-choko – ukochane osoby.

Walentynki – dzielą i łączą

Pomimo tego, że Walentynki są świętem miłości potrafią podzielić ludzi na dwa skrajne obozy – zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że to całkiem sympatyczne przedsięwzięcie. Drudzy – wręcz przeciwnie. Twierdzą, że to prawdziwy horror! Nie mogą znieść czerwieni wylewającej się ze sklepowych wystaw! Dlaczego w trakcie innych świąt, np. Bożego Narodzenia, nie przeszkadza nam komercja związana z wszechobecnymi mikołajami i choinkami? Skąd to się bierze? Z podziału na singli i osoby w związkach?

kiedy walentynki nie mają sensu…

  • Jeśli ktoś mówi „Kocham Cię” tylko raz w roku i tak samo często kupuje prezent bliskiej osobie, to niech lepiej odpuści sobie obchodzenie tego święta.Prawda jest taka, że do takich deklaracji nie są potrzebne jakieś szczególne okoliczności. Poniedziałek – przy porannej kawie. Wtorek – przy obiedzie. Każdy moment jest dobry na wyznanie miłości! Nawet największy bukiet róż nie zastąpi codziennego zrozumienia i bliskości.

Dlaczego warto obchodzić Walentynki?

Zasada jest prosta: powinniśmy doceniać naszych partnerów każdego dnia. Powinniśmy się kochać nie tylko od święta. W zdrowiu i w chorobie. W szczęściu i w nieszczęściu.. W kinie, w Lublinie 😉

Niestety prawda jest taka, że nie zawsze mamy czas na codzienną celebrację. Są takie momenty, że zjedzenie wspólnego posiłku graniczy z cudem, a co dopiero pójście do kina. Od tego są właśnie Walentynki – od tego, aby codzienne obowiązki odstawić na boczny tor i skupić się na sobie.

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *