Ubezpieczenie turystyczne – które wybrać?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 816 views 0 comments

Wakacje już za pasem. Za kilka dni rozpocznie się lipiec. Pierwszy letni, urlopowy miesiąc. Jedni z nas planują przez dwa tygodnie wylegiwać się na słonecznej plaży, inni nie mają zamiaru ruszać się z miasta – będą leżeć do góry brzuchem na miejskich hamakach. Poniższy tekst jest skierowany do osób, które planują wypocząć poza granicami naszego kraju. Jak się pewnie domyślacie, będzie poruszał tematykę ubezpieczenia turystycznego, czyli odwiecznego problemu podróżujących.  Większość z nas chciałaby, żeby po prostu było tanie. No tak, ale zastanówmy się czy warto oszczędzać na zdrowiu? Niestety taniej zazwyczaj oznacza gorzej i tak też jest w tym przypadku.

O podróżowaniu słów kilka

Na początek trochę teorii. Według najnowszych badań CBOS ponad 17 mln Polaków planuje w tym roku wakacyjny wyjazd. Mało tego! Ponad połowa z nich wybiera się za granicę!  W związku z tym Stowarzyszenia Ubezpieczeniowe wymyślają coraz to nowsze, lepsze oferty dopasowane do naszych potrzeb oraz miejsca w którym planujemy spędzić urlop. W porównaniu do tego, co było jeszcze kilkanaście lat temu, to całkiem niezły przeskok. Dawniej wybór był prosty – polisa w Warcie lub w PZU i kilka stówek w plecy za tygodniowy wyjazd. Później rynek zalały ubezpieczania karciane ISIC i Euro26 stworzone z myślą o nauczycielach, uczniach oraz studentach. Oczywiście wybierając się na wyjazd zorganizowany polisę ubezpieczeniową mamy w cenie. Niemniej jednak ma ona bardzo ograniczony zakres. W razie wystąpienia jakiejś groźnej choroby może okazać się niewystarczająca. W związku z tym warto zastanowić się nad jej rozszerzeniem. Innego ubezpieczenia będziemy potrzebować wtedy, kiedy wybieramy się w polskie góry, a innego na wyjazd do Tajlandii połączony z nurkowaniem i lotem na paralotni. Dlatego zanim zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, powinniśmy zastanowić się czego oczekujemy.

Wybór  ubezpieczenia dostosowanego do naszych potrzeb

Opcji i możliwości jest bardzo wiele. Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jaki zakres może obejmować ubezpieczenie. 

  • Koszty leczenia i assistance –  rodzaj umowy, który zabezpiecza nasze zdrowie i życie. W jej ramach mamy zapewnione wizyty lekarskie, ratownictwo, transport medyczny oraz ewentualną hospitalizację. Zdecydowanie jest to najważniejsza część ubezpieczenia turystycznego.
  • Odpowiedzialność Cywilna (OC) – umowa, która zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania osobom trzecim.
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – tutaj zazwyczaj poruszana jest kwestia inwalidztwa lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, która szczerze mówiąc jest bardzo skomplikowana. Jeżeli w trakcie wyjazdu złamiesz rękę, a po zakończeniu leczenia będzie ona w 100% sprawna, to nie masz co liczyć na odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela.
  • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – umowa dzięki której dostaniemy odszkodowanie w przypadku zniszczenia, zagubienia lub kradzieży naszego bagażu, np.  na lotnisku.
  • Ubezpieczenia mienia – niektóre firmy proponują również ubezpieczenie naszego mienia, które zostaje na miejscu w trakcie naszego wyjazdu. Mam na myśli dom czy mieszkanie. Przypuszczam jednak, że większość z nas posiada taką polisę, więc po co robić dodatkowe koszty?

Na zwrócić uwagę, w trakcie wybierania ubezpieczenia turystycznego? 

  • Najczęstsze zdarzenia – latem: zatrucia, poparzenia, problemy żołądkowe. Zimą – złamania i urazy.
  • Sumy ubezpieczenia – sprawdzamy za co i kiedy firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odszkodowanie.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – sprawdzamy za co ubezpieczyciel na pewno nie wypłaci nam pieniędzy.
  • Zgłoszenie zdarzenia – określają terminy w jakich i kogo powinniśmy poinformować o zaistniałej sytuacji.
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *