Strefa komfortu – dlaczego warto ją opuścić?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 146 views 0 comments

Z czym kojarzy Ci się słowo komfort? Z wygodą, życiem na poziomie? Słusznie. Według Słownika Języka Polskiego PWN, to:

  • ogół warunków zewnętrznych zapewniających człowiekowi wygodę, odznaczających się dostatkiem i elegancją
  • stan zaspokojenia potrzeb fizycznych i psychicznych oraz braku kłopotów

Definicja, definicją, ale czym tak naprawdę jest strefa komfortu dla zwykłego, szarego człowieka? Stabilną pracą pozwalającą na godne życie… Miejscem, w którym znamy każdy kąt – nie musimy obawiać się tego, że zza rogu wyskoczy jakaś nieprzyjemna niespodzianka. Wygodnym łóżkiem, kanapą na której spędzamy czas przed telewizorem. Rodziną i znajomymi, których znamy na wylot. Ludźmi na których możemy liczyć w każdej sytuacji. Jednym słowem jest stabilizacją.

Każdy z nas dąży do osiągnięcia takiego stanu, co jest czymś zupełnie naturalnym, pozytywnym i dobrym. Aczkolwiek może bardzo szybko przerodzić się w stagnację. Stagnację pozbawioną wyzwań. Polegającą na życiu od-do. Od rozpoczęcia do zakończenia pracy, od weekendu do weekendu. 

  • Stagnacja ogranicza Twoje plany i marzenia
  • Stagnacja niszczy Twój potencjał
  • Stagnacja wrzuca Cię do worka przeciętności

Prawdziwe życie zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu

Większość z nas nie chce opuścić strefy komfortu. Wolimy podążać przetartym szlakiem niż odkrywać to co nowe i nieznane. Strach paraliżuje nas przed działaniem. Cena jest bardzo wysoka. Życie w strefie komfortu wiąże się bowiem z rezygnacją z rozwoju na rzecz wegetacji!

Pamiętasz ten dzień, w którym zacząłeś studia? Wyprowadziłeś się do obcego miasta? Byłeś zdany sam na siebie. Ewentualnie na mapę Google? Pamiętasz swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną? Z jednej strony czułeś strach i niepewność, a z drugiej pełną mobilizację. W końcu chciałeś wypaść jak najlepiej, chciałeś dostać tę pracę. Może warto do tego wrócić? Porzucić ciepłe kapcie i żyć tak, jakby jutra miało nie być. Realizować plany i marzenia, szukać nowych wyzwań. Może warto w końcu opuścić strefę komfortu?

Jak rozpoznać granice strefy komfortu?

Granica Twojej strefy komfortu leży tam, gdzie zaczniesz rzucać zwrotami:

  • nie mogę
  • nie powinnam
  • co powiedzą ludzie?
  • nie dam rady tego zrobić
  • ale przecież tutaj jest mi dobrze, po co to zmieniać

Możemy poddać się naszym lękom i stworzyć pewnego rodzaju barierę, która zablokuje dalsze działania lub uwolnić umysł i iść do przodu – mimo przeciwności.

Jak wyjść ze strefy komfortu? 

Zanim zrobisz pierwszy krok, zastanów się co chcesz osiągnąć? Osoby, które koncentrują się na osiągnięciu konkretnego celu, szybciej opuszczają strefę komfortu. Weźmy taki przykład: chcesz kupić mieszkanie. Istnieją dwa czynniki, na których skupisz uwagę. Z jednej strony, przestaniesz być czyimś sponsorem – mam na myśli wynajmującego. W końcu będziesz na swoim – będziesz mógł remontować, urządzać – bez pytania kogokolwiek o zgodę. Z drugiej strony, musisz przeprowadzić wstępny kosztorys. Zastanowić się, gdzie chciałabyś kupić mieszkanie, za ile. W jakim banku wziąć kredyt. Jakie oprocentowanie będzie dla Ciebie najlepsze, itd itd. Cały ten proces wymaga czasu oraz wysiłku. W zależności od tego, czy skoncentrujesz się na celu który chcesz osiągnąć czy na drodze którą musisz przebyć, będzie Ci łatwiej lub trudniej opuścić strefę komfortu. Moja rada jest taka: koncentruj się na tym pierwszym.

To w jaki sposób opuścisz strefę komfortu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz zdecydować się na skok na głęboką wodę lub wybrać metodę małych kroków.

Kolejnym elementem układanki są ludzie, którymi się otaczasz. Przebywaj w towarzystwie tych, którzy Cię wspierają, kibicują Twoim działaniom. Nie słuchaj osób które mówią, że „nie dasz rady”, „to nie ma sensu”. To właśnie oni będą zatrzymywać Cię w Twojej strefie komfortu.

Porażka

Niestety musisz również wiedzieć o tym, że istnieje coś takiego jak „ludzkie ego”, które chroni nas przed śmiercią. Najbardziej usatysfakcjonowane byłoby wtedy, gdy leżałbyś cały dzień na kanapie i nic nie robił – w końcu to bardzo bezpieczna sytuacja. Szkoda tylko, że ogranicza rozwój… Twój plan wyjścia ze strefy komfortu powiedzie się, gdy odrzucisz jego szept: „zostań tu gdzie jesteś” i zaczniesz słuchać głosu zdrowego rozsądku, który krzyczy: działaj!

“Życie jest z natury ryzykowne. Jest tylko jedno duże ryzyko, którego należy unikać za wszelką cenę – jest to ryzyko nic nie robienia” – Denis Waitley

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *