Rower! Na przekór zimie!

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 156 views 0 comments

Choć na dworze -15 stopni, amatorów dwóch kółek nie brakuje. Okazuje się, że jazda rowerem o tej porze roku jest możliwa, aczkolwiek wymaga bardzo dobrego przygotowania. Nie możemy zapomnieć o cieplejszym ubraniu, wymianie opon oraz sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu.

Nie ma złej pogody na rower, są tylko złe ubrania

Wszyscy odczuwamy zimno – nie tylko fani jednośladów. Dobór odpowiedniego ubrania jest zatem bardzo istotną sprawą.Najważniejsza zasada brzmi: dostosuj strój do temperatury panującej za oknem. Słynne powiedzenie „ubierz się na cebulkę” traktuj z przymrużeniem oka. Założenie na siebie dziesięciu par swetrów, rajstop czy kalesonów może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 • Po pierwsze, taki strój może krępować ruchy
 • Po drugie, może doprowadzić do przegrzenia

Garderoba rowerzysty powinna być kompletowana zgodnie z zasadą trzech warstw:

 • warstwa wewnętrzna – czyli ta bezpośrednio przylegająca do ciała – bielizna, cienka podkoszulka
 • warstwa środkowa – czyli tzw. izolująca – ciepły sweter, polar, bluza
 • warstwa zewnętrzna – chroniąca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – ciepła kurtka

Czapka, szalik, rękawiczki – bez nich nie wychodzimy z domu! W trakcie jazdy na rowerze najszybciej marznącymi częściami naszego ciała są uszy oraz dłonie. Przy minusowej temperaturze ciała zaleca się noszenie kominiarki, która ochrani również policzki, nos oraz brodę. Odkrytą część twarzy należy zabezpieczyć tłustym kremem!

Karygodnym błędem wielu osób (nie tylko rowerzystów) jest zakładanie kilku par skarpet do cienkich butów, co w znaczący sposób utrudnia krążenie krwi oraz swobodne poruszanie palcami!

Technika jazdy

Technika jazdy w zimie odbiega od tej stosowanej wiosną czy latem. Musimy skupić się przede wszystkim na zachowaniu ostrożności, a jednocześnie wykazać się refleksem i równowagą. Hamuj delikatnie, a przy wchodzeniu w zakręt nie przechylaj zbytnio roweru. W krytycznej sytuacji, zejdź ze sprzętu i po prostu przeprowadź go przez oblodzony fragment jezdni. Zanim pierwszy raz wyruszysz w miasto, zrób test w parku czy na podwórku – wybierz odpowiednią technikę jazdy.

O odśnieżonych drogach rowerowych możemy niestety pomarzyć… Dlatego często zamiast ulicy wybieramy chodnik. Według przepisów możemy poruszać się po nim wtedy, gdy

 • jest bardzo zła pogoda – śnieg, deszcz, gołoledź, mgła
 • opiekujemy się dzieckiem do 10 roku życia
 • dopuszczalna prędkość na ulicy przekracza 50 km/h

Jadąc chodnikiem należy pamiętać o tym, że piesi mają pierwszeństwo!

Przygotowanie techniczne roweru 

 • obniż siodełko – ten zabieg poprawi stabilność roweru
 • spuść trochę powietrza – w ten sposób poprawisz przyczepność kół
 • po każdej przejażdżce potraktuj rower ciepłą wodą i pozostaw do wyschnięcia w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa – sól ma destrukcyjny wpływ na niemalże każdą cześć roweru
 • odpowiednie oświetlenie – zmrok zapada szybciej niż latem, a niska temperatura zmniejsza żywotność lampek….  miej przy sobie ich zapas
 • zmień opony – opony zimowe są szersze od letnich i posiadają specjalne kolce, które poprawiają przyczepność na śniegu oraz lodzie
 • zadbaj o łańcuch oraz zębatki – dobrze jest przetrzeć je szmatką nasączoną benzyną
 • nasmaruj hamulce, pedały oraz piasty
 • rower należy przechowywać w ciepłym i suchym miejscu – noc spędzona na mrozie może mu zaszkodzić
 • dobrze jest wyposażyć się w rozmrażacz do zamków.

Ciekawostka

Co roku, na Alasce, odbywa się Iditasport – najtrudniejszy zimowy maraton rowerowy na świecie! Rozgrywany jest na trzech dystansach: 160, 350 i 1100 mil.Tak mili! Wśród uczestników nie ma Polaków. Z minusową temperaturą oraz wiatrem zmagają się m.in.: Hiszpanie, Brytyjczycy oraz Irlandczycy.

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *