Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 244 views 0 comments

Zmiany jakie dokonały się w naszym kraju na przestrzeni lat spowodowały, że oprócz wzrostu gospodarczego odnotowaliśmy również wzrost dostępności środków psychoaktywnych. Polska młodzież traktuje takie używki jak narkotyki czy dopalacze na równi z papierosami oraz alkoholem. Jeszcze kilka lat temu problem ten dotyczył tylko niektórych środowisk. Dzisiaj „branie” stało się czymś powszechnym. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CINN KBPN (Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii) wynika, że:

 • 21% uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje się do regularnego palenia papierosów
 • 72% uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje się do regularnego spożywania alkoholu. Mało tego! Aż 42% respondentów twierdzi, że upiło się co najmniej raz w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie!
 • ponad połowa badanych wie gdzie lub od kogo można kupić narkotyki. Marihuanę i haszysz zażywał co piąty uczeń
 • co ósmy badany był w sklepie z dopalaczami

Używki są z jednej strony dla młodzieży pewnego rodzaju atrakcją i modą, a z drugiej uzależnieniem – lekarstwem oraz ucieczką od problemów.

Nie tylko młodzież z rodzin patologicznych sięga po narkotyki. Dzieci z tzw. dobrych rodzin też biorą – nierzadko częściej niż te wchodzące w skład pierwszej grupy. To młodość, a zwłaszcza okres dojrzewania sprawia, że uczniowie szkół licealnych oraz studenci są najbardziej zagrożeni nałogiem. Już sama burza hormonalna potrafi nieźle dać w kość. Do tego wszystkiego dochodzą problemy w szkole oraz w domu – niemożność porozumienia się z rodzicami. Młody człowiek musi bardzo często zmierzyć się z ich wygórowanymi oczekiwaniami oraz opiniami, a w następnej kolejności z dorosłością…. Wizja „drogi na skróty” jest bardzo kusząca. Warto również wspomnieć o tym, że używki przyjmują coraz częściej charakter towarzyski. Z roku na rok zwiększa się odsetek młodzieży zażywających je weekendowo – w ramach wyluzowania po całym tygodniu czy rozrywki. Nie brakuje również tych, którym używki pomagają zdać ważny egzamin.

Używki – dlaczego twoje dziecko po nie sięga? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „dlaczego”. Młodzież twierdzi, że używki pomagają im zapomnieć, wyluzować się, uciec od problemów. Natomiast psychologowie uważają zupełnie inaczej. Wyróżniają trzy główne powody, które mogą popchnąć do uzależnienia.

 • chęć uwolnienia się od stresu i problemów
 • poszukiwanie nowych wrażeń
 • chęć poczucia się lepszym

UŻYWKI – skutki uboczne

Oprócz szkodliwości biologicznej, używki charakteryzują się wysoką szkodliwością społeczną wynikającą z zachowania osób je stosujących. Niszczenie mienia, wdawanie się w bójki bez powodu. Bezsenność, problemy z koncentracją, wychudzenie, skrajne wyczerpanie, depresja, załamanie nerwowe, zaburzenia pracy organów wewnętrznych, stany zapalne organizmu to tylko niektóre z licznych skutków ubocznych długotrwałego stosowania używek.

Używki – profilaktyka

Zapobieganie uzależnieniom może być realizowane na trzech poziomach.

 • Profilaktyka pierwszorzędowa – kierowana do osób znajdujących się w grupie tzw. niskiego ryzyka. Ma na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz zmniejszenie zasięgu zachowań niepożądanych.
 • Profilaktyka drugorzędowa – kierowana do osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli do tych przejawiających pierwsze objawy uzależnienia.Celem działań jest ich ograniczenie.
 • Profilaktyka trzeciorzędowa – kierowana do osób dotkniętych uzależnieniem. Ma na celu zapobieganie  pogłębianiu się procesu chorobowego oraz niesienie pomocy w powrocie do normalności.

Warto również wspomnieć o tym, że niektóre osoby posiadają wrodzoną tendencję do uzależnień. Wynika to z predyspozycji genetycznych. Jeżeli w Twojej rodzinie są osoby nadużywające alkoholu bądź narkotyków, czynnik ryzyka ulega zwiększeniu. Warto sobie ten fakt uświadomić i podjąć odpowiednie działania, czyli takie które zmniejszą ryzyko powielania niechcianych zachowań. Najważniejszą kwestią profilaktyki uzależnień jest rozmowa. Nie bójmy się rozmawiać o tym co ważne – o problemach. Moralizatorskie pouczenia oraz nakazy nie mają sensu.

Sygnały, które powinny dać nam do myślenia 

U osób uzależnionych często pojawiają się zmiany w stylu życia oraz zachowaniu. Porzucają one dotychczasowe zainteresowania i nawyki. Pojawiają się również częste wahania nastroju – od zadowolenia po płacz. Od nadmiernego pobudzenia po apatię. Wśród młodych ludzi można zaobserwować odsuwanie się od dawnej grupy przyjaciół, poznawanie nowych osób –  które tak naprawdę nie wiadomo skąd pojawiają się w ich życiu. Osoba uzależniona może przejawiać predyspozycje do dziwnych, niepokojących zachowań:

 • napadów agresji
 • nieplanowanych ucieczek z domu
 • kradzieży
 • notorycznych kłamstw

Kolejnym niepokojącym objawem jest nadmierne chudnięcie. Rzucająca się w oczy zmiana cery, która staje się sina i blada. Łatwo zauważyć takie symptomy jak rozszerzone źrenice czy przekrwienie oczu. Innym oczywistym objawem są siniaki.

Co może zrobić młody człowiek, aby uniknąć uzależnień? Kilka rad

 • Nie bój się mówić „nie”
 • Unikaj podejrzanego środowiska, takiego w którym rówieśnicy wywierają na Tobie negatywną presję
 • Dbaj o dobre kontakty z rodzicami i osobami dorosłymi
 • Ciesz się życiem
 • Przestrzegaj zasad – spożywanie alkoholu jest zarezerwowane dla osób dorosłych
 • Planuj i myśl do przodu
 • Unikaj pokus
 • Weź odpowiedzialność za swoje życie
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *