Profilaktyka nowotworowa

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 259 views 0 comments

Rak – prawdziwa plaga naszych czasów. Każdego roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych umiera 20 tys. osób! WHO twierdzi, że w 2030 roku liczba ta powiększy się dwukrotnie! Niestety do tej pory nie udało się ustalić czym tak naprawdę jest „rak” i dlaczego powstaje. Powodów może być wiele: geny, niezdrowy styl życia, starzenie się organizmu, a może zwykły pech? Uczeni z Johns Hopkins University School of Medicine oraz Bloomberg School of Public Health twierdzą, że prawie trzy czwarte zachorowań na raka to wynik niewłaściwej mutacji genów, do której dochodzi w trakcie dzielenia się komórek. Prawda jest taka, że tkanki naszego ciała dzielą się bezustannie – każdego dnia, w każdej minucie a nawet sekundzie naszego życia! Każda komórka w trakcie podziału wymaga powstania jej identycznego pierwowzoru – pierwowzoru liczącego 3 mld nukleotydów – związków chemicznych z których zbudowanie jest nasze DNA. Chyba przyznacie mi rację, że w takich okolicznościach o błąd nie trudno. Zebrane tutaj informacje tłumaczą po części istotę zachorowań na raka osób, które nie posiadają predyspozycji genetycznych oraz prowadzą bardzo zdrowy tryb życia.

Geny, genami  – styl życia odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce antynowotworowej. Światowa Organizacja Zdrowia opracowała nawet specjalną listę czynników decydujących o zdrowiu człowieka:

 • sposób odżywiania się, sport, unikanie stresu – 50%
 • środowisko – 2%%
 • opieka zdrowotna – 25%

Profilaktyka nowotworowa 

Walka z nowotworem zaczyna się w kuchni! Szacuje się, że przyczynę ok. 30% zachorowań stanowi zła dieta. Z długiej listy codziennie zjadanych przez nas produktów, największe zagrożenie stanowi cukier! Wszelkiego rodzaju grzyby, pasożyty oraz nowotwory żywią się właśnie glukozą! Fakt ten udowodnił niemiecki uczony Otto Heinrich Warburg. Jego autentyczność potwierdza przyznana mu w 1931 roku nagroda Nobla. Aby nie dać się rakowi, warto włączyć do swojej diety warzywa i owoce. Fitoestrogeny zawarte w soi uchronią Cię przed rakiem piersi. Z kolei likopen, który znajdziesz w pomidorach przed rakiem prostaty. Równie bezcenny jest błonnik, który usprawnia pracę jelit oraz usuwa nadmiar toksyn z naszego organizmu. Silne właściwości antynowotworowe posiadają również:

 • jarmuż
 • szpinak
 • czosnek
 • bataty
 • rzepa
 • botwina
 • marchew
 • brokuły
 • sałata rzymska
 • rukola
 • owoce cytrusowe
 • owoce jagodowe

Jak widać, warzywa i owoce mają moc! Nie może ich zabraknąć w Twoim menu. A co z pozostałymi produktami, np. z mięsem? Lekarze zalecają ograniczenie mięsa – max. do 80 g na dobę. W zamian polecają jedzenie ryb! Wśród pokarmów, które należy ograniczyć jest również nabiał oraz sól. Co jeszcze musisz zrobić?

 • Unikaj smażenia – gotuj na parze lub piecz w piekarniku
 • Zrezygnuj z jedzenia żywności wysokoprztworzonej – dań typu instant, słodyczy, chipsów, fast-foodów oraz innych niezdrowych przekąsek
 • Ogranicz spożycie alkoholu oraz palenie papierosów
 • Utrzymuj stałą masę ciała
 • Bądź aktywny – jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, postaraj się to zmienić – jestem przekonana, że każdy z nas znajdzie czas na codzienny 30-minutowy spacer. Potwierdzono bardzo duży wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

A co ze środowiskiem?

Środowisko to ogół czynników ożywionych i nieożywionych występujących na danym terenie. Część z nich powstała w wyniku inwencji twórczej Matki Natury, a część w wyniku inwencji człowieka. To właśnie te drugie przyczyniają się w głównej mierze do rozwoju nowotworów!

Promieniowanie rentgenowskie – przejawia się w różny sposób. Często mamy z nim do czynienia każdego dnia. Wizyty w solarium, używanie kuchenki mikrofalowej, korzystanie z komputera, telewizora, telefonu oraz innych nowoczesnych technologii.

Substancje chemiczne – występują zarówno w powietrzu, jak i w glebie. Do jednych z najbardziej szkodliwych zaliczane są azotany, znajdujące się m.in. w nawozach. Niekorzystny wpływ wykazują również kosmetyki i dezodoranty zawierające w składzie aluminium.

Miejsce pracy – w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się hutnicy, monterzy, stolarze, kolejarze. Osoby pracujące na co dzień z azbestem, powinny  zachować szczególną ostrożność!!

Opieka zdrowotna 

Chorzy z wcześnie zdiagnozowanym nowotworem mają większe szanse na wyleczenie. W tym celu należy wykonywać regularne badania – nawet wtedy, kiedy dopisuje nam świetne samopoczucie. Podstawowym jest oczywiście morfologia krwi, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić ogólną kondycję zdrowia. Wykryć ewentualne infekcje, niedobory oraz stany zapalne – które mogą świadczyć o nowotworze.

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *