Postanowienia noworoczne – co zrobić, aby ich dotrzymać?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 130 views 0 comments

Czas biegnie nieubłaganie. Już za kilkanaście dni przywitamy Nowy Rok. Prawie 365 dni minęło jak z bicza strzelił. Ostatni dzień grudnia to nie tylko czas muzyki i hucznej imprezy, lecz także idealna okazja do zadumy i refleksji. Jak Ci minął 2017 rok? Dobrze? Źle? Zrealizowałeś wszystkie swoje plany i marzenia, czy może odłożyłeś je w czasie? Przypomnij sobie swoje postanowienia. Ile z nich udało Ci się zrealizować? Jeżeli minimum 50%, możesz odejść od komputera. Nie musisz czytać tego artykułu. No chyba, że chcesz podzielić się z nami informacją na temat tego, jak udało Ci się tego dokonać!!!! Z najnowszego raportu CBOS wynika, że zaledwie 11% Polaków realizuje swoje postanowienia noworoczne!!! A jak dobrze wiecie, robi je praktycznie cały naród! Dlaczego tak się dzieje?

Postanowienia noworoczne – skąd się wzięły?

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd tak w ogóle wzięły się postanowienia noworoczne? Rozczaruję Cię. Tego zwyczaju nie wymyślili Polacy. 😉 Narodził się on w starożytnym Rzymie. Nazwa „styczeń” nawiązuje do rzymskiego boga „Janusa”, który posiadał dwie twarze. Jedna z nich patrzyła w przyszłość, a druga w przeszłość – na rok, który właśnie się skończył. Rzymianie powierzali mu swoje prośby i pragnienia. Wówczas postanowienia noworoczne były składane w formie modlitwy.

Nowy Rok – Nowy Ty

Psychologowie twierdzą, że większość z nas traktuje Nowy Rok jak Nowy Początek. Początek nowego, lepszego życia. Odcinamy się od tego co było, zaczynamy z czystą kartą. To właśnie wtedy postanawiamy, że staniemy się najlepszą wersją siebie. Planujemy:

 • schudnąć
 • rzucić palenie
 • uprawiać sport
 • zapisać się na kurs języka obcego
 • więcej zarabiać
 • zdrowo się odżywiać
 • prowadzić oszczędny styl życia

Wszystko skrzętnie notujemy i z niecierpliwością czekamy na 1 stycznia…  No może na 2… Pierwszego większość z nas leczy kaca. 😉 W myślach powtarzamy: „kto, jak nie ja”. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy nasze plany i marzenia zderzają się z rzeczywistością. W oddali słychać płaczący głos dziecka i złośliwe uwagi szefa. Zamiast siłowni wybieramy sprzątanie, a zamiast kursu angielskiego próbę zrozumienia języka kobiet…

Postanowienia noworoczne – co zrobić, aby ich dotrzymać? 

 1. Dopasuj postanowienia do swojego trybu życia – planujesz więcej się ruszać? Świetnie! W końcu sport to zdrowie. Tylko powiedz mi jak chcesz to zrobić, będąc kierowcą tira? Takie postanowienie jest z góry skazane na niepowodzenie… Nie stawiaj sobie celów, których nie będziesz w stanie osiągnąć. I wcale nie dlatego, że nie masz silnej woli… A dlatego, że po prostu nie masz takiej możliwości…
 2. „Chcę schudnąć”, „chcę rzucić palenie” – to najczęściej składane, a zarazem najczęściej niedotrzymywane postanowienia noworoczne!!! Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego? Otóż dlatego, że my Polacy nie uznajemy półśrodków. Myślimy, że wszystko zmieni się „od tak” z dnia na dzień. Nadejdzie 1 stycznia, a my z larwy przemienimy się w pięknego motyla. Tak to nie działa. Jeżeli przez dłuższy okres czasu żywiłeś się fast-foodami nie liczyć na to, że od razu zamienisz się w guru fitness. To proces, który wymaga czasu. Zaufaj metodzie małych kroków, a na pewno osiągniesz cel. Na początek zamień coca colę na wodę mineralną, a dziesięć papierosów dziennie na dziewięć. Dzięki temu unikniesz zniechęcenia i nie skapitulujesz na początku drogi. Powoli, ale do przodu!
 3. Silna wola – silna wola będzie Ci bardzo potrzebna. Walka z pokusami nie należy do najłatwiejszych… Dlatego staraj się omijać miejsca, które mogą przyczynić się do złamania Twoich postanowień noworocznych. Planujesz mniej wydawać – nie chodź do galerii handlowej. Planujesz ograniczyć słodycze – nie spoglądaj w stronę półek wypełnionych czekoladą.
 4. „Od – do” – ubierz swoje postanowienia noworoczne w ramy czasowe. Wyznacz sobie konkretny cel: „w styczniu schudnę 3 kg”. Pierwszego lutego wejdź na wagę i sprawdź czy udało Ci się to osiągnąć. Pamiętaj również o tym, aby nie przejmować się porażkami!!! Schudłaś 2,5 kg? To też super! Działaj dalej!
 5. Kary i nagrody – psycholodzy twierdzą, że w dążeniu do celu potrzebujemy zarówno bodźców negatywnych jak i pozytywnych. To właśnie one napędzają nas do działania. Dlatego powinniśmy fundować sobie drobne nagrody za wytrwałość. Nagrodą może być wyjście do kina, a karą 15 minut dodatkowych ćwiczeń za nie nieprzestrzeganie diety!

Postanowienia noworoczne 2018 – co musisz o nich wiedzieć?

Zanim zaczniesz planować świetlaną przyszłość, zastanów się nad tym co było. Jak wyglądały Twoje zeszłoroczne postanowienia? Które z nich udało Ci się zrealizować i dlaczego nie wszystkie? Zaliczyłeś porażkę? Nie przejmuj się! Człowiek uczy się przez całe życie! Nie powielaj tego błędu! Zacznij działać!

Powodzenia! 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *