Pokolenie Bumerangów

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 158 views 0 comments

Pokolenie bumerangów – tak socjologowie określają pokolenie współczesnych trzydziestolatków. Skąd ta nazwa? Nawiązuje do zjawiska polegającego na powracaniu dorosłych dzieci do domów rodzinnych. 70 procent młodych Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami – tak wynika z najnowszych badań Eurostatu. Niemalże 60 procent osób po pięćdziesiątym roku życia przyznaje się do tego, że co miesiąc daje pieniądze dzieciom bądź wnukom. Nie są to wygórowane kwoty – średnio 200-300 zł, co w skali roku daje całkiem niezłą sumkę..

Kiedyś taka sytuacja była nie do pomyślenia.Usamodzielnienie było marzeniem każdego młodego człowieka. Z niecierpliwością wyczekiwano momentu opuszczenia rodzinnego gniazda i rozpoczęcia życia na własny rachunek Dzisiaj? Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Nie dość, że odwlekamy wyprowadzkę, to nawet jeśli do niej dojdzie, to i tak po próbie usamodzielnienia często wracamy do rodziców. Powrotom sprzyja kryzys ekonomiczny oraz kulturowy. We Włoszech 40-letni synowie na utrzymaniu matek, to wręcz tradycja! Pytanie brzmi: czy aby na pewno godna naśladowania?

Przyczyny

Większość młodych ludzi wyprowadza się z domu w momencie rozpoczęcia studiów. Aczkolwiek na tym etapie nie ma mowy o jakiejkolwiek niezależności finansowej, co nie jest zaskoczeniem. Student uczący się dziennie nie ma dużego pola manewru. Praca weekendowa, popołudniowa. Jednym słowem: dorywcza – nie jest w stanie przynieść dużych korzyści materialnych. Po trzech lub pięciu latach orientuje się, że nie jest w stanie spełnić oczekiwań potencjalnych pracodawców. Ma wykształcenie, ale nie mają tego co najważniejsze – doświadczenia. Większość porzuca ambicje i bierze, to co dają – podejmuje jakiekolwiek zatrudnienie. Niskie dochody uniemożliwiają życie w metropolii, decydują o powrocie do rodziców. Zdaniem socjologów czynnik finansowy jest jedną z głównych przyczyn istnienia pokolenia bumerangów.

Choć pieniądze grają pierwsze skrzypce, wiele osób deklaruje, że wraca do rodziców z innych powodów niż ekonomiczne. Mamy zawsze posprzątają, ugotują, upiorą, zapełnią lodówkę…. Warto również wspomnieć o powracającym trendzie rodzin wielopokoleniowych.

BO MI SIĘ NALEŻY

Niepokojącym zjawiskiem jest to, że młodzi ludzie nie chcą się dorabiać. Zaczynać od zera. Uważają, że już na starcie coś im się należy. Tak, współcześni trzydziestolatkowie są roszczeniowy. Często rodzice kupują swojemu dziecku mieszkanie, jednocześnie spłacając za niego kredyt. Mało tego tego! Fundują mu wakacje! Przecież Jarek czy Rafałek jest taki zmęczony, przepracowany…. A gdyby tak odmówić? Powiedzieć „Mamo, tato – sam dam radę”. Nie w tych czasach. Nowoczesna młodzież zapomina czym jest istota usamodzielnienia się.

Zaburzony cykl życia rodziny

Cykl życia rodziny składa się z kilku etapów.

  • Małżeństwo – bez dzieci
  • Rodzina z małymi dziećmi
  • Rodzina z dzieckiem w wieku przedszkolnym
  • Rodzina z dzieckiem w wieku szkolnym
  • Rodzina z dziećmi dorastającymi
  • Rodzina z dziećmi opuszczającymi dom i stadium pustego gniazda
  • Starzejący się rodzice

Czy widzicie tutaj gdzieś podpunkt: powrót dorosłych dzieci do domu? No właśnie… Puste gniazdo pozwala rodzicom skupić się na sobie, odbudować relację. Młody człowiek może zaburzyć ten proces. Jak powinno się postępować w takiej sytuacji? Należy delikatnie zasygnalizować :”Hallo, tu Ziemia! Jesteś dorosły, musisz się usamodzielnić!”. Zdaję sobie sprawę z tego, że wypowiedzenie takich słów może okazać się problematyczne. Zwłaszcza dla rodziców jedynaków. Aczkolwiek warto uświadomić sobie, że im bardziej dziecko może liczyć na naszą pomoc, tym trudniej będzie mu opuścić strefę komfortu. Trzydziestoparoletnia córka czy czterdziestoletni synek nie są rozkosznymi bobasami. Są dorosłymi ludźmi odpowiedzialnymi za swoje życie! Tak jak ty mają swoje prawa i obowiązki.

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *