Pieniądze w związku

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 156 views 0 comments

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze – prawda stara, jak świat. Pieniądze potrafią kłócić ludzi, przesiewać przyjaźnie oraz niszczyć związki! Według najnowszych danych GUS jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów są kwestie finansowe. Pojawiają się zaraz po niedopasowaniu charterów.  Moim zdaniem oba tematy są ze sobą silnie powiązane. Jakiś przykład? Oczywiście! Jedna osoba w związku może być z natury rozrzutna, a druga wręcz przeciwnie – oszczędna. Jak to pogodzić?

Pieniądze w związku

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że będziesz wydawać pieniądze na każdym etapie związku. A tak między nami będziesz to robić dużo, dużo wcześniej – zanim podejmiesz decyzję o wspólnym zamieszkaniu. Mam na myśli randki. Pierwsze spotkanie wymaga niezłego zapasu finansowego. Nie można z góry zakładać, że wypijcie po lampce wina. Umawianie się w  godzinach happy hours też nie wchodzi w grę. No chyba, że zamierzasz powiedzieć swojej kobiecie: streszczaj się, bo za 10 minut kończy się promocja… Tak do Ciebie mówię. To Ty płacisz na pierwszym spotkaniu, nie Twoja koleżanka. Dlaczego? Bo tak! Takie są zasady. Tak zachowują się prawdziwi dżentelmeni. Przepuszczają kobiety w drzwiach, pierwsi podają rękę. Hallo! Tu ziemia! Zaprosiłeś kobietę na randkę, a nie kumpla na piwo! Wstyd, że muszę o tym pisać! Gwoli wyjaśnienia: kobiety często wydają na pierwsze spotkanie więcej niż Ty. Makijaż, nowa sukienka, perfumy…Oczywiście jest też druga strona medalu. Niektóre panie hołdują zasadzie: hulaj dusza, piekła nie ma. Przychodzą na randkę z 5 zł w kieszeni, co oczywiście jest równie karygodne!

Pierwsza randka za wami – co dalej?

Jesteście parą – wszystkie ustalenia zostały już poczynione. Co dalej? Czy od tego momentu kasa też ma być wspólna? Na to nie ma reguły. Wszystko zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Was oraz od tego na jakim etapie życia jesteście, ty oraz twój partner.

Już na samym początku związku, warto rozmawiać o pieniądzach. Pomyślicie, że to deprymujące i obcesowe. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie poruszycie tej kwestii może dojść do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Na przykład: jedna ze stron zawsze płaci, a druga nie potrafi powiedzieć wprost o tym, że źle się z tym czuje. Czas randkowania to czas poznawania siebie nawzajem – poznawania podejścia do ważnych kwestii życiowych, przyszłości – pieniądze powinny bezsprzecznie znaleźć się na tej liście.

Kwestie finansowe zostają poruszane zazwyczaj wtedy, gdy decydujemy się na wspólne zamieszkanie, narzeczeństwo czy ślub. Wówczas musimy odłożyć comiesięczną sumę pieniędzy na czynsz, zakupy spożywcze czy rachunki. Kolejny krok to ustalenie „wydatków ekstra”- zepsute auto, lodówka czy pralka. Ostatnim są oszczędności, a w sumie przedostatnim! Zapomniałam o przyjemnościach – wspólny wyjazd czy zakupy.

Wspólne konto – tak czy nie?

Każde rozwiązanie należy dopasować do osób tworzących związek. Wspólne konto oraz portfel mogą okazać się gwoździem do trumny. Wiele par nie potrafi odnaleźć się w takiej sytuacji – tłumaczenia się z każdej wydanej złotówki. W takim przypadku podział finansów może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Podejście do finansów zależy w dużej mierze od zaufania. Pieniądze w związku powinny być wspólne.Nie warto ich dzielić na „moje” i „twoje” –  bez względu na to, czy macie wspólne konto czy też nie. Nikt nie chciałby usłyszeć od swojego partnera „oddawaj pieniądze”. Taka sytuacja jest karygodna!

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *