Organizacja czasu

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 130 views 0 comments

„Jeśli mówisz mi, że nie masz czasu, odpowiem Ci – masz. Po prostu nie masz priorytetów”. Całe dnie spędzasz przed ekranem telewizora lub laptopa. Jeśli potrafisz zalegać pół dnia na kanapie gapiąc się bezsensu na sprzęt, to znajdziesz go również na realizację swoich pasji, spotkania ze znajomymi, siłownię oraz wiele innych aktywności. Klucz do sukcesu tkwi w przemyślanej organizacji czasu.

Po co w ogóle planować czas?

Dobra organizacja czasu pozwala znaleźć balans pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami. Pozwala w pełni korzystać z życia! Jej brak często prowadzi do tego, że dzień przecieka nam przez palce. Rozmywa się jak cień. Ciągle wygląda tak samo – bezsensu. W pewnym momencie zaczynamy zastanawiać się, czy warto w ogóle wstawać z łóżka!

Co pomoże w organizacji czasu?

Gadżetów, które ułatwią nam organizację jest wiele. Papierowe kalendarze, notesy, aplikacje na telefon. Dzięki nim będziemy w stanie ustalić listę priorytetów. Poza tym musicie uświadomić sobie, że słowo pisane ma większą moc niż mówione! Zatem długopisy w dłoń i do dzieła!!!

Od ogółu do szczegółu 

W planowaniu czasu, kieruj się regułą – od ogółu do szczegółu. Stopniowo zawężaj swoje cele, dzieląc je na coraz mniejsze i coraz mniejsze aż dojdziesz do sedna. Osobno zaplanuj cele na ten:

  • rok
  • miesiąc
  • tydzień

Na listę roczną i miesięczną wpisz cele, których osiągnięcie wymaga większej ilości czasu. Z kolei na tygodniową sprawy bieżące. W każdą niedzielę warto usiąść przy biurku i zaplanować plan działania na kolejne siedem dni. I nie chodzi tutaj o to, aby przestrzegać jakiś sztywnych reguł. Kalkulować każdą minutę, a o to aby zrobić ogólne rozeznanie. Dzięki temu po wstaniu z łóżka będziemy wiedzieli, jak się zorganizować.

Czynniki utrudniające organizację czasu

  • Bałagan – mam na myśli ogólny nieład panujący w naszym otoczeniu. Nie wiem jak Ty, ale ja należę do tych osób, które nie potrafią się skupić w bałaganie.Pozbywając się go, daję sobie możliwość skupienia się na tym, co w danym momencie jest moim priorytetem – praca, nauka.
  • Czasopożeracze – portale społecznościowe, telefon komórkowy, tablet, telewizor. Przełączanie kanałów, scrollowanie Internetu, przeglądanie profili kolegów i koleżanek, komentowanie czy rozmowy na Messengerze zabierają nam naprawdę sporo czasu. Dlatego na czas pracy warto zrobić sobie  one hour off – od zbędnych gadżetów.

Organizacja czasu – o czym nie możemy zapomnieć? 

Pamiętaj o tym, że nie jesteś robotem!! Jesteś człowiekiem! Potrzebujesz czasu na odpoczynek! Idź na spacer lub na siłownię. Nic tak dobrze nie relaksuje jak sport! To idealny sposób na rozładowanie stresu i pozbycie się negatywnych emocji! Aktywny wypoczynek nie jest dla Ciebie? Nic straconego! Istnieje wiele innych form relaksu. Książka w towarzystwie ulubionej kawy, a może spotkanie z przyjaciółką? Wybór należy do Ciebie!

Kolejna kwestia to elastyczność. Możesz zaplanować swój dzień od A do Z, ale pewnych sytuacji nie jesteś w stanie przewidzieć. Dlatego musisz zachować elastyczność. Przykład: umówiłaś się na 14 do dentysty. Niestety wizyta została odwołana. Powód do radości, czy do złości? I do jednego i do drugiego. Musisz ustalić nowy termin wizyty oraz wypełnić godzinną lukę w kalendarzu. Zastanów się, jak ją wykorzystać? Zakupy, wizyta u kosmetyczki? To Twój czas!

Jak zapanować nad czasem? Wskazówki praktyczne

  • Dowiedz się, ile czasu zajmują Ci codzienne czynności. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak zaplanować dzień. Przykład? Bardzo proszę. Jak długo jedziesz do pracy. Pół godziny?Tadam! Gotowe! Już wiesz, na którą godzinę nastawić budzik!
  • Odhaczaj sprawy, które udało Ci się załatwić. W ten sposób zyskasz kontrolę nad przebiegiem dnia.
  • Rób jedną rzecz w danym momencie. Nie chwytaj dziesięciu srok za ogon.
  • Naucz się mówić „nie”. Bez tego dalej będziesz godzić się na coś, co narusza Twoje dobro i tracić czas.
  • Rozliczaj się – na koniec dnia, tygodnia czy miesiąca sprawdź, które cele udało Ci się zrealizować. Dzięki temu dowiesz się nad czym musisz popracować oraz zwiększysz swoją produktywność.

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *