Niepłodność a relacje w związku

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 138 views 0 comments

Według najnowszych danych statystycznych, niepłodnością dotkniętych jest ok 2.5 mln par w Polsce. Skala tego zjawiska sprawiła, że bezpłodność została nazwana przez WHO mianem choroby społecznej! Pomimo swojej rozpiętości nadal jest tematem tabu. Nie chcemy o niej rozmawiać. Ukrywamy ją przed swoją najbliższą rodziną i znajomymi, a na pytanie: „kiedy pierwsze dziecko?” reagujemy głupim uśmieszkiem i odpowiedzią typu: najpierw kariera, dom… itd., itd. Jeszcze jakiś czas temu sporą część winy przypisywano kobietom. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Problem ten dotyczy obojga płci. Trzydzieści pięć proc. winy leży po stornie pań, trzydzieści pięć proc. po stronie panów, a w dwudziestu pięciu proc. bezpłodność dotyczy obojga partnerów. Warto również wspomnieć o tzw. niepłodności idiopatycznej, której przyczyna powstawania nie została jeszcze ustalona.

Niepłodność kobiet i mężczyzn

Niepłodność to stan, w którym pomimo regularnego współżycia – bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie może dojść do zapłodnienia. Mówimy o niej wówczas, gdy starania o dziecko trwają dłużej niż rok. Za niepłodność u kobiet odpowiadają w głównej mierze problemy hormonalne oraz takie choroby jak zespół policystycznych jajników czy niedrożność jajowodów. Z kolei u mężczyzn wini zbyt mała podaż plemników. Niepłodność można wyleczyć. Aczkolwiek proces ten wymaga ogromnej cierpliwości, która bardzo często przeradza się we frustrację  mającą negatywny wpływ na relację w związku.

Niepłodność a relacje w związku

Problemy w związku zaczynają się jeszcze przed postawieniem diagnozy. Długotrwałe, bezowocne starania mogą doprowadzić do fizycznego oraz emocjonalnego wyczerpania. Pojawią się pierwsze kłótnie oraz samotnie spędzone noce. Życie zaczyna kręcić się wokół jednego – wokół chęci posiadania dziecka. Seks przestaje być przyjemnością – staje się obowiązkiem. Kobiety przeżywają to szczególnie mocno. Angażują się na tyle, ile mogą. Już po kilku nieudanych próbach gnają do lekarza, wykonują specjalistyczne badania. Tymczasem ich partnerzy mają to gdzieś. Zazwyczaj panie sugerują wizytę u specjalisty i niejednokrotnie napotykają opór oraz niechęć ze strony swoich mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Panowie czują niepewność, strach oraz lęk przed tym, co mogą wykazać wyniki badań. Boją się, że mogą okazać się „niepełnowartościowym”.

Panie zaczynają traktować swoich mężczyzn, jak reproduktorów. Wymagają jednego: dziecka. Z ogromną dokładnością wyliczają dni płodne. Każdego miesiąca przeżywają prawdziwą traumę związaną z nadejściem miesiączki.. Spacerujące matki z dziećmi tylko pogłębiają ten stan. Oliwy do ognia może dolać nieświadoma całej sytuacji rodzina. O dziecko starają się zazwyczaj pary po ślubie. Traktując je jako kolejny, naturalny etap związku. Tak samo, jak ich rodzice, bliscy i znajomi, którzy jak mantrę powtarzają pytanie: kiedy dziecko? Dla par zmagających się z problemem niepłodności takie rozmowy są bardzo trudne. Często zmuszają ich do kłamstwa! Większość z nich nie ma tak naprawdę komu zwierzyć się ze swoich problemów. W konsekwencji czego, zaczynają unikać spotkań. W gabinecie lekarskim wcale nie jest lepiej. Pacjencji skarżą się na przedmiotowe traktowanie oraz brak empatii.
Presja otoczenia rośnie z dnia na dzień, a upływający czas i brak efektów zmusza nas do podjęcia decyzji o in vitro lub adopcji. W przypadki tej drugiej – sama papirologia potrafi zająć 2-3 lata!

Jak zmienić podejście i dbać o relacje w związku? 

Bardzo ważne jest to, aby z chęci posiadania dziecka nie robić priorytetu. Należy nieustannie pogłębiać relacje między sobą, takie jak: więź psychiczna, przyjaźń czy porozumienie dusz. Warto spędzać ze sobą jak najwięcej czasu i nie traktować seksu machinalnie, kochać się wtedy i wtedy – czytaj. w trakcie dni płodnych. Wówczas, gdy więź łącząca dwojga ludzi jest silna – rozpad związku nie wchodzi w grę. Pojawia się wzajemne wsparcie. Życie nie sprowadza się tylko i wyłącznie do rodzicielstwa. W Polsce jest coraz więcej bezdzietnych par – nie dla tego, że nie mogą posiadać potomstwa – po prostu nie chcą. Bezdzietni z wyboru mają zazwyczaj wyższe wykształcenie, potrafią czerpać satysfakcję z innych źródeł niż prokreacja. Bez względu na to do której grupy należysz, jedno jest pewne: brak dzieci nie powinien być utożsamiany z niekompletną kobiecością czy męskością.

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *