Nałogi – jak powstają i jak z nimi walczyć?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 168 views 0 comments

Każdy z nałogów ma nieco inne podłożone. Aczkolwiek mechanizm ich powstawania jest bardzo podobny. Uzależnić można się od wszystkiego. Począwszy od sprzętów codziennego użytku – komputerów, tabletów, smartfonów, a skończywszy na jedzeniu. Tak! Jedzenie też uzależnia. Naukowcy twierdzą nawet, że cukier jest bardziej uzależniający niż narkotyki! Nałogi służą nam zazwyczaj do rozładowywania stresu, o który w dzisiejszych czasach nie trudno. Łatwiej sięgnąć po kolejne piwo niż stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością. I nie ma się czemu dziwić. Współczesny świat ukierunkowany jest na efektywność i skuteczność działania. Cierpliwość powoli odchodzi do lamusa. W Internecie nie znajdziemy artykułu na temat tego, że warto pracować nad sobą. Przykład? Wpiszcie w Google hasło: „sposoby na jesienną chandrę”. Co otrzymacie w zamian? Pudełko czekoladek lub jogging. Problem w tym, że każda z tych propozycji może przerodzić się w nałóg! Powiesz: „Ale jak to? Przecież sport jest zdrowy!”. Owszem, ale wszystko w nadmiarze jest złe. Sport również. Może doprowadzić do przetrenowania i kontuzji. Z kolei czekoladki do nadwagi. Chwilowa euforia mija, a problem zostaje…Prędko pojawia się okazja, aby powtórzyć miłe doznania. Jedna, druga, dziesiąta, która ostatecznie przekształca się w nałóg.

Najłatwiejsze do rozpoznania jest uzależnienie fizyczne – nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyków itp. A co z robić z nałogowym uprawianiem sportu czy chodzeniem na zakupy? Osoba zmagająca się z tego typu uzależnieniem czuje wewnętrzny przymus, który każe jej zrobić daną rzecz. Traci kontrolę na swoim zachowaniem. Jej myśli krążą tylko i wyłącznie według jednej czynności. Nie potrafi tego powstrzymać. Gdy tylko ktoś przeszkodzi jej w działaniu, czuje złość i rozdrażnienie. Objawy te ustępują wówczas gdy może poddać się swojemu ulubionemu zajęciu. Dawna przyjemność staje się destrukcją. Zaczyna zabierać nam coraz więcej czasu. Prowadzi do rezygnacji z zainteresowań, spotkań ze znajomymi, hobby.

Prawda jest taka, że prawdziwe uzależnienie wymaga specjalistycznego leczenia. Aczkolwiek pierwszy krok zależy tylko i wyłącznie od nas. Musimy stanąć przed lustrem i powiedzieć: tak, mam problem i chcę go pokonać. W przeciwnym razie, nawet najdroższe leczenie będzie pozbawione sensu. Tak wygląda pierwszy krok. A jaki jest drugi? Drugim jest abstynencja. Ogromną rolę odgrywa tutaj wsparcie. Nie tylko to ze strony lekarza czy osób uczestniczących w terapii, ale również to pochodzące od osób z najbliższego otoczenia. Pomocny może okazać się  program 12 kroków, który pomimo tego, że jest stosowany jest w leczeniu alkoholizmu, znajduje zastosowanie w terapii wielu innych uzależnień. Tak naprawdę można odnieść go do każdego z nich. Wychodzenie z nałogu to proces, który nierzadko trwa latami. Bardzo często wymaga też specjalistycznej farmakoterapii. Bez względu na czas trwania, warto podjąć walkę i wybrać wolność!

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *