Morsowanie – dlaczego warto uprawiać ten sport?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 139 views 0 comments

Morsowanie cieszy się coraz większą popularnością. Powstają nawet specjalne kluby zrzeszające amatorów tego rodzaju kąpieli wodnych. W Polsce funkcjonuje już ponad 80 tego typu stowarzyszeń! Dlaczego ludzie to robią? Rozbierają się do samej bielizny i wskakują do lodowatej wody? Powodów jest kilka.

Morsowanie – dlaczego warto uprawiać ten sport? 

Wbrew przerażeniu osób obserwujących poczynienia morsów, sami zainteresowani twierdzą, że zimowe kąpiele sprawiają im nie lada frajdę oraz przyjemność! Jedni robią to z pasji, inni z powodu zamiłowania do sportów ekstremalnych, a jeszcze inni ze względów zdrowotnych! Regularne zażywanie lodowatych kąpieli ma zbawienny wpływ na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną!

 • wzmacnia odporność organizmu
 • hartuje ciało
 • poprawia się wydolność układu sercowo-naczyniowego
 • przyspiesza metabolizm
 • zwiększa ukrwienie skóry
 • niweluje objawy astmy oraz schorzeń reumatycznych
 • ujędrnia skórę
 • zmniejsza widoczność skórki pomarańczowej
 • zwiększa tolerancję na zimne tempratury
 • powoduje wydzielanie hormonów szczęścia
 • działa odmładzająco

Zanim jednak uda nam się doświadczyć tych wielu korzyści zdrowotnych, musimy odpowiednio się przygotować. Jesień to najlepsza pora roku na to, aby podjąć odpowiednie kroki. Na dworze nie jest jeszcze zbyt zimno, a temperatura wody jest znośna – nawet dla największego laika. Oczywiście nie trzeba od razu do niej wskakiwać! Na początek można spędzić kilka minut w krótkim rękawku na balkonie, czy przespacerować się w takim stroju do pobliskiego sklepu. A gdy spadnie śnieg, zafundować sobie szybką przebieżkę po białym puchu. Chodzi o to, aby przyzwyczaić organizm do niskiej temperatury. Idealnym miejscem do morosowania jest morze. W przypadku akwenów wodnych znajdujących się w głębi lądu, będziemy zmuszeni do wyrąbania przerębli. Wyróżnia się dwie szkoły wchodzenia do wody. Jedni – ściągają ciuchy i natychmiast do niej wskakują. Inni – najpierw robią rozgrzewkę. W dniu kąpieli nie powinno się pić kawy, palić papierosów ani spożywać alkoholu! Przed samym wejściem do wody unikamy dodatkowego dogrzewania – konsumpcji gorących napoi czy przebywania w gorącym pomieszczeniu. Nie ma również potrzeby nakładania specjalistycznych kremów ochronnych. Sama kąpiel trwa tylko kilka minut – nie chodzi tutaj o jakiekolwiek bicie rekordów! Wystarczy nawet 20 sekund – czyli praktycznie tyle, co wejście i wyjście z wody. Oczywiście z czasem, wartość ta ulegnie wydłużeniu. Wyczynowcy potrafią wytrwać nawet kilkadziesiąt minut! A co należy zrobić po skończonej kąpieli? Szybko się wytrzeć i ubrać!  Warto również napić się czegoś ciepłego!

Kto może zostać morsem? 

Morsem lub foczką może zostać praktycznie każdy. Jednym przeciwwskazaniem są choroby układu sercowo-naczyniowego. Fanami zimnych kąpieli wodnych są również dzieci! Ograniczenia wiekowe nie istnieją! Dlatego nie dziwi fakt, że do wody wskakuje 90-letni pradziadek razem z ośmioletnim prawnuczkiem. Najmłodszy polski mors ma zaledwie 8 miesięcy!!!

Morosowanie – koszty

Morosowanie jest sportem, który nie wymaga dużych nakładów finansowych. Bielizna, ręcznik, ciepłe ubranie, termos – takie akcesoria można znaleźć w każdym domu. Prawdziwi zapaleńcy mogą pokusić się o zakup specjalistycznego obuwia – przeznaczonego  do sportów wodnych lub skarpet neoprenowych. Z kolei przynależność do klubu morsa to wydatek rzędu 20 zł – w skali roku!!!

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *