Minimalistyczny styl życia

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 115 views 0 comments

W dzisiejszych czasach trudno o minimalizm. Zewsząd bombardują nas reklamy namawiające do zakupu tego czy tamtego. Chcemy więcej i więcej! Posiadanie określonej ilości dóbr materialnych sprawia, że czujemy się lepsi i bardziej pewni siebie. A zatem czy w czasach, w których być oznacza mieć, idea minimalistycznego stylu życia ma sens? I tak i nie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozumiemy pojęcie minimalizmu. Jako świadomą drogę do wolności czy rezygnację z przyziemnych przyjemności?

Czym jest minimalizm?

Najprościej mówiąc: rozsądne nabywanie i umiejętne korzystanie z rzeczy. Dystans do posiadania, umiejętne wydawanie pieniędzy. Polega na z rezygnacji z rzeczy, które nie są nam niezbędne do życia. Nie ma miejsca na trzydziestą parę jeansów czyli kolejny niepotrzebny gadżet. Minimalista to człowiek, który nie gromadzi rzeczy, a wspomnienia! Żyje tu i teraz. Inwestuje w rozwój osobisty! Minimalizm nie ma związku tylko i wyłącznie z rzeczami materialnymi, ale również  z tymi, które zaprzątają naszą głową. W dzisiejszych czasach jesteśmy nastawieni na karierę. Pracujemy coraz więcej. Z kolei wolnego czasu mamy coraz mniej. Chwytamy kilka srok za ogon. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Kształtuje relacje z naszym najbliższym otoczeniem, które słabną z dnia na dzień… Nie mamy czasu dla siebie, nie mamy czasu dla bliskich.. Mamy tylko czas na to, aby gonić za króliczkiem… Ratunkiem może okazać się właśnie minimalizm.

Jak zacząć? Podejmij 30-dniowe wyzywanie!  

Na początku może być trudno. Trzeba będzie zmierzyć się ze swoimi przyzwyczajeniami i nawykami – po prostu ze sobą. Praca nad charakterem nigdy nie jest łatwa. Oczywiście nie chodzi o to, abyś zrezygnował z pensji i oddał ją biednym czy żył jak Asceta. Chodzi o to abyś poszerzył swoją świadomość i oduczył się bezmyślnego gromadzenia rzeczy oraz myśli. Pomoże Ci w tym 30-dniowe wyzywanie, które będzie towarzyszyć Ci przez najbliższy miesiąc Twojego życia.

  • Pierwszego dnia pozbądź się jednej zbędnej rzeczy ze swojego otoczenia. Drugiego – dwóch, trzeciego – trzech. Postępuj analogicznie. Wydaje się niemożliwe? A jednak! Zastanów się ile zbędnych ciuchów zalega w Twojej szafie. Nie wspominając o kosmetyczce!!! A co z piwnicą czy garażem? Jesteś przekonany, że nie znajdziesz tam żadnych fantów?

Okazuje się, że wiele osób uważa, że 30 dni to za mało i za jakiś czas wraca do wyzwania!

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Zrezygnuj z podarunków – oczywiście nie chodzi mi o te urodzinowe czy świąteczne, ale o te, które otrzymujemy gratis, np. w trakcie zakupów. A to długopis, a to jakaś próbka. I tak prędzej czy później zbiera się całkiem niezła sterta. Sterta zbędnych rzeczy!!!
  • Świadome zakupy – nie kupuj na zapas i nie chomikuj!!! Nie żyjemy w czasach PRL’u. Sklepy są czynne siedem dni w tygodniu, a nie które nawet całodobowo!!! Na pewno znajdziesz czas na to, aby wybrać się na zakupy. Warto również chodzić na nie z listą – w ten sposób unikniesz „nadbagażu”.
  • Uważaj na promocje – wiem, że promocje są kuszące… ale korzystaj z nich świadomie!!! Bez względu na to, czy są to obniżki rzędu 15 czy 70%
  • Nie wydawaj więcej niż zarabiasz – wiem, że wizja nowego auta jest kusząca, ale ta dotycząca kredytu i jego spłaty? Raczej nie.
  • Zastanów się – zastanów się zanim podejdziesz do kasy. Kupuj rzeczy, których jesteś pewna.
  • Uwolnij myśli – nie zaprzątaj głowy zbędnymi sprawami
  • Wyluzuj – wracasz zmęczona po pracy, a w domu czeka na Ciebie sterta prania? I niech czeka! Wyluzuj, odpocznij, a dopiero później skup się na obowiązkach.
  • Znajdź czas dla siebie – idź na spacer, weź relaksacyjną kąpiel – rób to na co masz ochotę.

Minimalizm do odnalezienie spokoju, odrzucenie konsumpcjonizmu. To świadomość tego, że nasze szczęście nie zależy od ilości, a jakości!

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *