Minimalistyczne Święta Bożego Narodzenia – czy to możliwe?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 125 views 0 comments

Święta Bożego Narodzenia są bezapelacyjnie najbardziej wyczekiwanym okresem w roku. Z punktu widzenia wiary katolickiej są mniej ważne niż wielkanocne, a jednak powodują o wiele więcej radości. Cały ten klimat: prezenty, choinka, dzielenie się opłatkiem, przygotowywanie wigilijnych potraw… W ferworze tych wszystkich przygotowań zapominamy jaki jest naprawdę sens tych świąt. Jest to czas upamiętniający narodziny Jezusa Chrystusa! Bez względu na to, czy jesteś wierzący czy też nie, pora zejść na ziemię. Powrócić do źródła. Skupić się na relacjach międzyludzkich, docenić obecność bliskich osób, a nie zawartość prezentów? Czy w dzisiejszym materialistycznym świecie, idea minimalistycznych świąt ma szanse się przebić? Postanowiłam to sprawdzić.

Budżet

Nie planuj świąt na ostatnią chwilę! Początek grudnia to najlepszy moment na to, aby zadać sobie na kilka pytań.

 • Wyjeżdżasz na święta czy zostajesz w domu?
 • Ilu osobom planujesz kupić prezenty

Dzięki szczerym odpowiedziom będziesz w stanie zaplanować budżet. Chociaż moim zdaniem warto to zrobić dużo wcześniej – nawet na początku roku! Po prostu, każdego miesiąca odkładać określoną kwotę pieniędzy. Jeżeli nie spędzasz świąt w domu, możesz darować sobie zakupy spożywcze – nie warto marnować jedzenia. U rodziny najesz się aż nadto! Mało tego! Jestem przekonana, że do dostaniesz kilka porcji na wynos!

Kolacja wigilijna

Tradycja, tradycją… ale gotowanie dwunastu dań dla trzech osób jest bezsensu! Jestem przekonana, że nie dacie rady ich zjeść. Suma summarum – większość jedzenia wyląduje w koszu, a wraz z nim wydane przez ciebie pieniądze oraz czas stracony w kuchni. Pamiętaj o tym, że święta trwają tylko dwa dni! Przygotuj potrawy, które ty i twoi goście lubicie najbardziej. Może zdarzyć się również tak, że w ferworze świątecznych zakupów zapomnimy o zdrowym rozsądku. Wówczas warto zastanowić się, które dania można zamrozić. Poniżej przygotowałam małą ściągę.

Możesz zamrozić takie potrawy jak:

 • barszcz czerwony
 • zupa grzybowa
 • zupa rybna
 • bigos
 • mięsa
 • pasztety
 • uszka
 • pierogi

Zastanów się również nad tym, kogo mógłbyś tym jedzeniem obdarować. Może samotnego sąsiada lub bezdomnego, który błąka się po Twojej okolicy?

Prezenty

Prezenty – czyli największa bolączka Polaków. Po prostu wydajemy na nie za dużo! Co niektórzy decydują się nawet na zaciągnięcie szybkiej pożyczki, co dla mnie jest jakimś totalnym nieporozumieniem! Jeżeli uważasz, że własnoręcznie wykonane prezenty są passé, zrób listę rzeczy które chcesz podarować. W ten sposób unikniesz kupowania niepotrzebnych gadżetów. Równie dobrym patentem na nadmiar są zakupy w sieci. W sklepie stacjonarnym jesteśmy w stanie zostawić o wiele więcej pieniędzy! Tu promocja, tam okazja.. Koniec końców, wydajemy o wiele więcej niż planowaliśmy.

Kolejna kwestia. Warto zapytać bliskich o to, co chcieliby dostać. Zdaję sobie sprawę z tego, że taki zabieg odziera święta z pewnej magii niespodzianek, ale mam na to odpowiedni argument. Zastanów się, czy wolałabyś dostać prezent który sprawi Ci radość czy kolejną parę skarpetek? No właśnie. Często zdarza się również tak, że osoba którą chcemy obdarować nie wie co chciałaby dostać. Wówczas warto skorzystać z zapasowej listy prezentów, na której znajdują się takie propozycje jak:

 • bon podarunkowy do ulubionego sklepu
 • bilet na koncert lub do teatru
 • voucher do spa lub pojedynczy zabieg u kosmetyczki
 • pieniądze

choinka

Odwieczny dylemat: kupić żywą czy sztuczną? Żywa nadaje świętom niepowtarzalny klimat i zapach. Z kolei kupując sztuczną choinkę dbamy o środowisko. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia pieniędzy. Cena naturalnych drzewek waha się pomiędzy 50 a 170 zł. Natomiast tych sztucznych pomiędzy 40 a 150 zł. Oczywiście zakup choinki sztucznej jest inwestycją na lata, żywej – na jeden sezon.

Czas

W przedświątecznym szaleństwie warto pamiętać nie tylko o oszczędzaniu pieniędzy, ale również czasu! W większości polskich rodzin brzemię przygotowania Wigilii spada na panie. Tak nie może być! W przygotowania przedświąteczne powinna być zaangażowana cała rodzina! Ciężkie zakupy zostawmy mężowi, a dzieciom ubieranie choinki. Sprzątaniem, gotowaniem, pakowaniem prezentów zajmujmy się wszyscy!

Podsumowanie:

Zróbmy takie święta na jakie nas stać. Delektujmy się czasem spędzonym z rodziną.

Mniej stresu, więcej radości! Tego właśnie Wam życzę! 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *