Łupież różowy

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 287 views 0 comments

Łupież różowy to bardzo specyficzna choroba skóry, która z pewnością nie dodaje nam urody. I o dziwo nie jest związana z naszymi włosami – chociaż nazwa na to wskazuje! Trwa około miesiąca i znika samoistnie. Jeżeli od pewnego czasu zmagasz się z podejrzaną wysypką, przeczytaj ten tekst i sprawdź czy ten problem nie dotyczy również Ciebie!

Łupież różowy – przyczyny

Pomimo tego, że chorobę opisano już w w 1860 r., w dalszym ciągu nie udało się ustalić jej etiologii. Aczkolwiek wszystko wskazuje na to, że jest to przypadłość wirusowa. Za jednego z winowajców uznaje się wirusa herpes simplex (HSV), który skądinąd powoduje również opryszczkę! Wśród innych przyczyn wymienia się zakażenia grzybicze  oraz czynniki psychogenne – przewlekły stres, depresję. Jest to schorzenie, które dotyczy głównie ludzi młodych (10-15 rok życia) oraz dorosłych (do 35 roku życia).

ŁUPIEŻ RÓŻOWY – objawy

Symptomy tej choroby są bardzo specyficzne. Zaczyna się zazwyczaj od niewinnej różowej plamki umiejscowionej w okolicach klatki piersiowej. Zaraz potem pojawiają się wykwity wtórne, które są umiejscowione na rękach, nogach oraz tułowiu. Bardzo częstą przyjmują kształt choinki. Na szczęście nie pokrywają twarzy.

ŁUPIEŻ RÓŻOWY – przebieg choroby

Choroba trwa zazwyczaj ok. 6 tygodni – aczkolwiek okres ten może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy!
U większości pacjentów choroba cofa się samoistnie. Chociaż czasami zdarzają się jej nawroty. Oprócz suchych, swędzących plamek może pojawić się ogólne osłabienie organizmu – podwyższona temperatura, dreszcze. Na szczęście takie objawy występują bardzo rzadko – u zaledwie 1% pacjentów!

ŁUPIEŻ RÓŻOWY – leczenie

Choroba nie wymaga jakiegoś specjalistycznego leczenia – zazwyczaj ustępuje sama z siebie. W przypadku bardzo dokuczliwego świądu można podać leki antyhistaminowe lub sterydowe. Aczkolwiek nie mają one wpływu na szybkość ustępowania zmian – łagodzą jedynie ich uciążliwość.

ŁUPIEŻ RÓŻOWY – domowe sposoby 

W celu złagodzenia świądu można również pokusić się o zastosowanie domowych sposobów. Do tych najpopularniejszych zalicza się:

  • okłady ze świeżego ogórka
  • smarowanie maścią arnikową lub nagietkową
  • opalanie się
  • okłady z octu jabłkowego lub sody oczyszczonej
  • okłady z ziół – rumianku, lawendy
  • używanie szamponów przeciwłupieżowych w formie płynu do kąpieli
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *