Jedzenie intuicyjne

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 309 views 0 comments

Piękna sylwetka jest marzeniem większości kobiet. Jednak droga do jej uzyskania wiedzie przez piekło – czyli odchudzanie! Zakaz jedzenia po godzinie osiemnastej, owoce tylko do południa, wieczorem tylko białko!  Tu zakaz, tam nakaz – droga do szczupłej sylwetki staje się coraz dłuższa! Dlaczego? Im więcej ograniczeń tym większa frustracja, która kończy się wieczorem spędzonym w towarzystwie paczki czipsów i tabliczki czekolady. A może by tak odrzucić te wszystkie mądrości dotyczące odchudzania, typu: gluten tuczy? Jak myślisz – czy Twoi przodkowie wiedzieli w ogóle co to jest gluten? Oczywiście, że nie! Nie przejmowali się również tym, co ile ma kalorii.. Jedli intuicyjnie.

Jedzenie intuicyjne 

Jedzenie intuicyjne nie jest kolejną cudowną dietą, a filozofią żywienia według której nasz organizm wie najlepiej jakich składników pokarmowych potrzebuje. Niestety  w wyniku ewolucjonizmu zatraciliśmy tą cenną umiejętność.Jedzenie intuicyjne nie polega na tym, aby jeść to na co mamy ochotę bez patrzenia na konsekwencje. Wówczas ta metoda nosiłaby miano bezmyślności. Chodzi o coś zupełnie innego – o odrzucenie błędnego myślenia – wszystko albo nic. O dokonywanie dobrych wyborów żywieniowych – takich które odżywiają nasze ciało! Taki styl życia pozwala raz na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów! Bez wymyślnych diet, zakazów i nakazów!

Jedzenie intuicyjne – na czym polega?

Doskonałym przykładem odzwierciedlającym idee jedzenia intuicyjnego są dzieci – sygnalizują kiedy są głodne, jedzą dokładnie tyle i potrzebują – odmawiają jedzenia, gdy poczują sytość. Głód powinien być głównym, a właściwie jedynym powodem dla którego sięgamy po jedzenie. A tymczasem my, pazerne istoty jemy wtedy, kiedy nam się nudzi…. wtedy, kiedy mamy zły humor…. wtedy, kiedy potrzebujemy pocieszenia…

Jeżeli rzeczywiście zależy nam na trwałych efektach odchudzania, musimy przestać dzielić pokarmy na te złe i dobre. Wówczas będziemy mogli jeść wszystko i jednocześnie tracić na wadze! Wszystko jest dla ludzi! Twoim problemem jest popadanie ze skrajności w skrajność! Albo jesz wszystko albo nic! Kilka kostek czekolady, mały batonik, czy kawałek pizzy nie przekreślą Twoich starań! Uwierz mi na słowo!

Przestań wierzyć w te wszystkie durne wymysły pisane na łamach kolorowych gazet! Oczywiście nie warto napychać się jedzeniem przed pójściem spać, ale jeżeli jesteś głodny, nie rezygnuj z jedzenia. Zastanów się lepiej dlaczego po nie sięgasz. Może w ciągu dnia zjadłeś za mało? A może to stres pcha Cię do lodówki?

Myślę, że każdy z nas słyszał w dzieciństwie takie słowa: zjedz do końca, nie zostawiaj jedzenia, jedzenie nie może się marnować….. Ale teraz jesteś już dorosły i możesz sam decydować o swoich przyzwyczajeniach żywieniowych. Po prostu – przestań jeść, kiedy jesteś syty!

Przestań zajadać stres! Jedzenie nie rozwiąże twoich problemów. Wręcz przeciwnie – tylko je pogłębi. Po kilku dniach bezkarnego jedzenia czekolady okazuje się, że nasz pierwotny problem nie zniknął, a pojawił się nowy – nazywa się nadwaga. Naucz się odróżniać głód fizyczny od tego emocjonalnego. Wypracuj nowe, skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem – spacer z psem, rozmowa z przyjaciółką… .a kiedy sięgniesz po jedzenie, zastanów dlaczego to robisz. Jesteś głodny czy zły? Głodny czy szczęśliwy?

Gdybyśmy traktowali ludzi albo zwierzęta tak, jak często traktujemy swoje ciała, zostalibyśmy oskarżeni o znęcanie… Głodówka, obżarstwo… Głodówka, obżarstwo i tak na zmianę. W ogóle nie doceniamy tego, co dostaliśmy od Matki Natury. Przecież to właśnie nasze ciało sprawia, że możemy się ruszać, oddychać, a nawet dawać życie!

Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo jedzeniem! O zdrowotnej mocy jedzenia wiedziano już w starożytności! Powyższe słowa zostały wypowiedziane przez znanego mówcę – Hipokratesa. Wierzył on bowiem, że nasze ciało posiada wrodzoną zdolność do samoleczenia, a jedzenie jest w stanie ją uaktywnić. Dieta bogata w warzywa i owoce, pełnoziarnisty chleb, mięso, jaja oraz inne produkty charakteryzujące się wysoką gęstością energetyczną potrafi zdziałać cuda – uchronić nas przed rakiem oraz wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi! Zanim sięgniesz po kolejną paczkę chipsów, zastanów się co otrzymasz w zamian? Porcję witamin i minerałów, czy porządną dawkę niezdrowych tłuszczy trans?

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *