Jak radzić sobie z krytyką?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 444 views 0 comments

Krytyka stanowi nieodzowny element naszego życia. Mamy z nią do czynienia dosłownie wszędzie! W domu, w pracy, w szkole… Codziennie ktoś nas ocenia. Ocenia nasz wygląd, nasze zachowanie, nasz styl bycia. Warto dodać, że nikt tak często nie jest poddawany krytyce, jak kobieta. Kiedy mężczyzna nie jest zbyt urodziwy mówi się, że ma interesujący typ urody. Z kobietą jest zupełnie inaczej. Jeżeli sylwetka którejś z pań nie przypomina tej z wybiegów, to od razu posypią się „komplementy”.

  • „patrz jaki ma wielki tyłek”
  • „patrz jak się spasła”
  • „ale się zaniedbała”

Jedno jest pewne. Bez względu na to czy jesteś kobietą czy mężczyzną, zawsze znajdzie się grono życzliwców, które skrytykuje Twoje zachowanie lub wygląd. Jakaś rada? Po prostu trzeba nauczyć się z tym żyć. Im szybciej, tym lepiej.

Jak radzić sobie z krytyką?

  • Bądź na nią przygotowany – istnieją pewne sytuacje w życiu, które z góry skazane są na krytykę. Rezygnacja ze studiów, rzucenie dobrze płatnej pracy na rzecz tego, co niepewne i nieznane. Podróż autostopem dookoła Europy? Dziecko, czyś Ty oszalała?
  • Nie wchodź w zbędną dyskusję – zamiast odbijać pałeczkę i wchodzić w głupią sprzeczkę, zadaj jedno proste pytanie: „dlaczego uważasz, że robię źle?”. Dzięki temu lepiej zrozumiesz rozmówcę, a on Ciebie. Nawiążecie luźną dyskusję, a nie sprzeczkę!
  • Znaj swoją wartość – działając w słusznej sprawie łatwiej znosimy krytykę. Spójrz na  społeczników albo aktywistów. Działają w imię pewnych zasad i to właśnie dla nich są w stanie pokonać nie tylko ból fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny związany z powszechnym niezrozumieniem!!!
  • Nie daj ponieść się emocjom– nie reaguj. Przeczytałeś jakiś negatywny komentarz na swój temat? Zamknij laptopa i wyjdź z domu. Nie odpisuj, nie rób tego pod wpływem emocji. A co zrobić, gdy tak niekomfortowa sytuacja ma miejsce „face to face”? Po prostu nic nie mów albo opuść pomieszczenie. Nie ma sensu wchodzić w dyskusje z osobą, na której opinii kompletnie Cie nie zależy.
  • Wysłuchaj krytyki – zwłaszcza tej, która płynie z ust bliskich Ci osób. Takich, którym zależy na Twoim szczęściu i wyciągnij wnioski. Przemyśl ich opinię i zastanów się kto ma rację. Zastanów się, co mógłbyś poprawić w swoim zachowaniu. Nie zachowuj się narcystycznie.
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *