Jak pokochać siebie i swoje ciało?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 138 views 0 comments

Za niecałe dwa miesiące pożegnamy 2017 rok i przywitamy 2018. Nowy rok – nowe postanowienia. Rozmyślamy nad tym co zmienić, jaki cel obrać. Nie zdając sobie sprawy z tego, że ich realizacja zależna jest od tego w jakim stopniu lubimy siebie. Samoocena odgrywa ogromną rolę w życiu każdego z nas. Ma realny wpływ na naszą rzeczywistość – osiągnięcia w życiu zawodowym oraz osobistym. Wysoka zwiastuje rozwój. Niska porażkę….

Łatwo się zgubić w dzisiejszym świecie – media oraz najbliższe otoczenie często mają inną wizję tego, jacy powinniśmy być. Skutkuje to nieustannym porównywaniem się oraz poczuciem bycia niewystarczająco dobrym, nie wpisującym się w kanon współczesnego piękna i sukcesu. Skupieni na własnych niedoskonałościach zapominamy o tym, że inni ludzie widzą nas tak, jak my postrzegamy siebie.

Dlaczego warto pokochać siebie?

 • Jeśli nie pokochasz siebie, nie będziesz potrafił przekazać miłość drugiej osobie
 • Jeśli nie pokochasz siebie, świat nie pokocha Ciebie
 • Jeśli nie zaakceptujesz swojej osoby, ciężko Ci będzie zmierzyć się z codziennością
 • Jeśli nie pokochasz siebie, nie nabierzesz wiary we własne możliwości

Miłość własna = pełna akceptacja 

Wiesz już, dlaczego warto pokochać siebie. Teraz musisz się dowiedzieć jak to zrobić. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Nie da się wszystkiego zmienić od tak – od zaraz. Tak samo jak nie można zjeść całego tortu na raz – ale można to robić po kawałku. Podobnie jest z samoakceptacją i wprowadzaniem zmian.

Jak pokochać siebie i swoje ciało?
Osiem sprawdzonych kroków 

 • Zatroszcz się o siebie – każdego dnia troszczysz się o innych, zapominając tak naprawdę o sobie. Starasz się sprawić przyjemność znajomym, wypaść jak najlepiej w oczach szefa oraz kolegów z pracy. W domu przygotowujesz pyszny obiad i pomagasz dzieciom odrobić lekcje. A gdzie w tym wszystkim jesteś Ty sama? Gdzie miejsce na Twoje plany, marzenia? Gdzie miejsce na odpoczynek? Nie zapominaj o sobie! Daj sobie trochę luzu. Wcale nie musisz być perfekcjonistką. Nie możesz odbierać sobie prawda do małych przyjemności. Gorąca kąpiel po ciężkim dniu, chwila relaksu z książką, długi spacer – wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i po prostu odpocznij!
 • Dbaj o ciało – zdrowie fizyczne jest fundamentem budowania przestrzeni i wolności psychicznej. Większość z nas skupia się na mankamentach urody (za grube nogi, za dużo tłuszczu na brzuchu), zamiast być wdzięcznym za to, co nasze ciało potrafi. Dzięki nogom możesz chodzić do pracy czy szkoły, spacerować, zwiedzać. Dzięki oczom możesz czytać, patrzeć na to co Cię otacza. Dzięki ustom możesz jeść i mówić. Dzięki rękom możesz robić wiele różnych rzeczy – dotykać, pracować, pisać, jeść, rozdawać uściski. Nie każdy może korzystać z życia tak jak Ty. Pomyśl o ludziach niewidomych, kalekich. Jednym ze sposobów na wyrażenie wdzięczności za to wszystko, co otrzymałeś jest zdrowy styl życia. Dbaj o to co jesz i pijesz. Czytaj składy produktów spożywczych, uprawiaj sport, rób badania kontrolne.
 • Zaakceptuj swoje wady – nie ma ludzi doskonałych. Każdy z nas ma jakieś wady. I po raz kolejny nie chodzi tylko i wyłącznie o wygląd zewnętrzny. Chodzi również o charakter. Żyj według zasady: zaakceptuj to, czego zmienić nie możesz a zmieniaj to, czego nie akceptujesz. Nie chodzi o to, aby dążyć do osiągnięcia chorej perfekcji w każdej dziedzinie życia, a o to aby radzić sobie ze swoimi słabościami. Na pewno masz jakieś mocne strony – wykorzystaj talenty i umiejętności, po to aby niedoskonałości stały się mniej uciążliwe.
 • Nie podcinaj sobie skrzydeł – większość kobiet posiada wrodzoną zdolność do krytykowania – nie innych, a siebie. Dlaczego ciągle wmawiasz sobie, że nie jesteś wystarczająco mądra, piękna i dobra? Dlaczego obrażasz swoją osobę? Dlaczego podcinasz sobie skrzydła?? Zacznij to kontrolować. Zwróć uwagę na to, co myślisz na swój temat. Zwróć uwagę na sytuacje, w których najczęściej się katujesz.
 • Weź odpowiedzialność za to, co robisz – nie jesteś już małym dzieckiem. Nikt nie będzie prowadzić Cię za rączkę. Jesteś już dorosła- pora wziąć odpowiedzialność za swoje życie – za to co mówisz, robisz. Przestań obwiniać wszystkich za swoje niepowodzenia. Pamiętaj o tym, że to Ty jesteś panią swojego losu i Ty nim kreujesz!
 • Mów głośno – nie bój się wyrażać swojej opinii. Twoje zdanie jest tak samo ważne, jak kogokolwiek innego. Nie musisz iść za tłumem.
 • Zainwestuj w siebie – każdy z nas chciałaby coś zmienić w swoim życiu, ale nie każdy coś z tym „chceniem” robi. Często wolimy wydać pieniądze na przyziemne przyjemności niż zainwestować w samorozwój. Może on przybierać różne formy – czytanie książek, kurs języka obcego, obejrzenie filmu dokumentalnego.
 • Szanuj siebie – szanuj siebie, swoje ciało i swoje przekonania. Nie daj się stłamsić. Nie pozwól się wykorzystywać, a jednocześnie pamiętaj o tym, że warto pomagać innym. Niech w Twoim sercu zapanuje miłość, spokój i harmonia.
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *