Jak nie stracić motywacji do ćwiczeń?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 279 views 0 comments

Odchudzanie, regularne uprawianie sportu – to dwa najczęstsze postanowienia noworoczne. Idziemy więc na zdrowe zakupy, a następnie do piwnicy – poszukać butów do biegania. Po powrocie do domu orientujemy się, że tak naprawdę nie wiemy od czego zacząć. Na śniadanie zjeść owsiankę czy kanapki z chlebem razowym? Wykupić karnet na siłownię czy ćwiczyć z Chodakowską? Która aktywność przyniesie lepsze rezultaty? Oto kilka skutecznych rad, które pomogą Ci wytrwać w noworocznych postanowieniach. A w sumie w postanowieniu, bo dzisiaj skupimy się tylko i wyłącznie na aktywności fizycznej.

Słomiany zapał

30 dni – tyle czasu zajmuje zwykle chodzenie na siłownię, tym którzy postanowili regularnie ćwiczyć. Potem – tracą motywację. Jak to się dzieje, że pomimo inspirujących planów i zamiarów nie potrafimy w nich wytrwać? Dlaczego po jakimś czas zaczynamy szukać wymówek, które zatrzymują nas przed ekranem komputera czy telewizora?

Przyglądając się bliżej pojęciu słomianego zapału okazuje się, że jego istota tkwi znacznie głębiej, niżby się mogło wydawać. Chodzi przede wszystko o współczesny styl życia. W dzisiejszych czasach istnieje potrzeba ciągłego rozwoju, ale tego nastawionego na ekspresowe efekty. Długoterminowe cele zaburzają komfort naszej codzienności. Innym powodem jest strach przed porażką, która mogłaby ugodzić w nasz wizerunek. W tym momencie dochodzimy do jednego z najważniejszych powodów utraty zapału, a mianowicie – braku wizualizacji celu. Gdy cel do którego dążymy znika z pola widzenia, pojawiają się chwile zwątpienia okraszone pytaniami typu: czy warto tak się męczyć?

Jak możesz sobie pomóc?

  • Nie szukaj gotowych rozwiązań – co z tego, że Aśka z Baśką chodzą na siłownię. Co z tego, że Ewelina zapisała się na basen. Aby silne postanowienie regularnego uprawiania sportu nie okazało się tylko słomianym zapałem, uprawianie wybranej przez Ciebie aktywności fizycznej musi sprawiać Ci przyjemność! W przeciwnym razie poniesiesz klęskę! Perspektywa zbliżającej się godziny T- godziny treningu powinna sprawiać Ci radość! Tak, to na serio jest możliwe! Przypomnij sobie czasy dzieciństwa, kiedy skakanie na skakance było dla Ciebie największą frajdą. Czy myślałaś wtedy o spalaniu kalorii? Nie sądzę. W każdej dyscyplinie sportowej można znaleźć przyjemność. Wystarczy tylko chcieć! Nie traktuj treningu jako kary wymierzonej przez sąd, a wyraz troski o siebie! Swoje zdrowie i sylwetkę!
  • Określ możliwy do osiągnięcia cel – zdaję sobie sprawę z tego, chciałabyś być wyglądać jak Ewa Chodakowska – mieć płaski brzuch, umięśnione nogi…. ale na taką sylwetkę pracuje się latami. Dlatego nie zakładaj, że już po jednym treningu figurę kluseczki zamienisz na figurę laseczki! To niemożliwe!
  • Nie bądź dla siebie zbyt surowa – każdy może mieć gorszy dzień. Źle się czujesz? Weź gorącą kąpiel i odpuść dzisiejszy trening, a następny zrób z podwójną mocą!
  • Dobra organizacja matką sukcesu – ustal porę treningu i dostosuj ją do swoich możliwości.
  • Wizualizacja celu – biegasz, bo chcesz schudnąć? A może planujesz wystartować w maratonie? Pamiętaj o tym, że każdy trening przybliża Cię do osiągnięcia celu. Postaraj się go zwizualizować. Zastanów się, jak Twoja nowa figura będzie wyglądać w obcisłych jeansach…. Wyobraź sobie, że właśnie wbiegasz na metę, osiągając jednocześnie życiówkę! Czujesz tę satysfakcję?
  • Nie poddawaj się – na osiągniecie wielkich rzeczy potrzeba czasu i cierpliwości – walcz i bądź konsekwentna w tym co robisz!
  • Otaczaj się życzliwymi ludźmi – nie słuchaj tych, którzy mówią „i tak nie dasz rady”. Zrób na przekór! Pokaż im, że potrafisz!

„Wytrwałość w działaniu płynie z wytrwałości w wizji przyszłości, którą w sobie nosisz” – Steve Pavlina

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *