Diety odchudzające, które tuczą!

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 273 views 0 comments

Jaką dietę wybrać, aby schudnąć raz na zawsze? Przyznam, że mnogość kuracji odchudzających mnie przeraża!  Dieta kopenhaska, dieta białkowa, dieta baletnicy, dieta księżycowa.. Każda z nich sprowadza się do spożywania jednej grupy pokarmów bądź mocnego ograniczenia kalorii. Czy „niejedzenie” rzeczywiście daje takie rewelacyjne efekty? Sprawdźcie!

Dziwna moda

Tak się składa, że nasi przodkowie żywili się głównie zbożem i mięsem. Przygotowywano również dania na bazie świeżych warzyw i owoców. Chętnie korzystano z dobrodziejstw natury – zbierano grzyby, jagody, maliny, pokrzywę, szczaw czy lebiodę. Jedli również nabiał, ale tylko i wyłącznie w postaci maślanki, twarogu, serwatki oraz masła. Pito głównie wodę, kwas chlebowy, rozwodniony miód oraz piwo. Byli, szczupli, zdrowi i wysportowani. Nie znali takich chorób jak rak. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Zewsząd atakują nas nagłówki: „gluten tuczy”, „picie mleka jest niezdrowe”, „mięso to cichy zabójca”, „węglowodany to zło”, „cukier to biała śmierć”. Patrząc na to wszystko, przychodzi mi do głowy jedna myśl: jedzenie zabija! Powinno być kategorycznie zakazane!

Bez znajomości jakichkolwiek podstaw zdrowego odżywiania, bardzo szybko można wpaść w błędne koło. Jeszcze kilka lat temu, aby zrzucić kilka kilogramów wystarczyło zrezygnować z jedzenia słodyczy. Dzisiaj musimy porzucić kilka, a nawet kilkadziesiąt produktów. Pytam się dlaczego? Czy mięso rzeczywiście jest takie złe? Przecież dostarcza wysokiej jakości białka. Czy węglowodany rzeczywiście tuczą? Przecież dodają energii – są niezbędne do życia! Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – układu nerwowego, serca, mózgu oraz wielu innych narządów!

Przytyć zamiast schudnąć

Cały paradoks tej sytuacji polega na tym, że wybierając dietę odchudzającą – a nie przepraszam zdrowotną – tyjemy!!! A przy okazji szkodzimy swojemu zdrowiu! Oczywiście wyjątek stanowią osoby zmagające się z nietolerancją lub alergią pokarmową. Wbrew wcześniej wymienionym nagłówkom, najlepsze efekty przynosi dieta zrównoważona, czyli taka która uwzględnia wszystkie grupy produktów. Dlatego zanim ulegniesz modzie i wyeliminujesz ze swojego jadłospisu węglowodany, nabiał czy inny makroskładnik, zastanów się czy warto. Równowagę w organizmie bardzo łatwo jest zburzyć, a trudniej odbudować…

Jak się nie odchudzać? 

  •  Nie stosuj radykalnych zaleceń żywieniowych –  jeśli dieta ma być skuteczna, musi sprawiać Ci przyjemność.
  • Nie wierz we wszystko, co przeczytasz – żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, to fakt – ale nie ma sensu popadać w paranoje! Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed złem całego świata!
  • Większą uwagę zwróć na to co jesz, a nie na to co eliminujesz!
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *