Czy lakiery do paznokci są bezpieczne dla naszego zdrowia?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 153 views 0 comments

Kobiety przywiązują coraz większą wagę do pielęgnacji dłoni i paznokci. I nie ma się czemu dziwić. Zadbane dłonie są wizytówką człowieka, a paznokcie są bezsprzecznie ich dopełnieniem. Regularne wizyty u kosmetyczki zyskują na znaczeniu. Chociaż w dzisiejszych czasach można wykonać profesjonalny manicure nawet w centrum handlowym! Wystarczy zajrzeć do warszawskiej Arkadii czy wrocławskiej Renomy. Szybka przerwa na kawę, piętnaście minut i gotowe.

Każda z nas chciałaby, aby lakier utrzymywał się na płytce paznokcia możliwie jak najdłużej. Być może właśnie dlatego, coraz częściej decydujemy się hybrydę. Hybryda nie odpryskuje, nie odbarwia – utrzymuje się nawet przez 3 tygodnie! Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego? Okazuje się bowiem, że lakier do paznokci to nie tylko piękny kolor w ulubionym odcieniu, ale przede wszystkim tykająca bomba chemiczna! Jak myślicie, wybuchnie czy nie? Czy lakiery do paznokci są szkodliwe? Skąd się wziął ich  charakterystyczny zapach? Dlaczego jedne są błyszczące, a inne nie?

Chemia, chemia i jeszcze raz chemia! 

Kosmetyki, których używamy na co dzień  to chemia w czystej postaci. I wcale nie chodzi mi tylko i wyłącznie o lakiery do paznokci… Ale również o dezodoranty, podkłady, szminki, farby czy lakiery do włosów. Większość z nich zawiera szkodliwe substancje, które mogą wywoływać alergie lub inne choroby skórne. Zresztą zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego fryzjerki pracują w rękawiczkach a kosmetyczki z maseczką na twarzy. No właśnie….

Toksyczne trio

Pojawia się coraz więcej dowodów na temat szkodliwości lakierów do paznokci. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że regularnie wykonywany manicure zwiększa ryzyko zachorowalności na raka! Dlaczego, więc kalendarze kosmetyczek pękają w szwach? Czy dobry wygląd jest dla nas ważniejszy niż zdrowie?

Do produkcji zdecydowanej większości lakierów używa się substancji chemicznych, które mogą okazać się poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Zresztą nie bez powodu, takie składniki jak:

 • formaldehyd,
 • żywica formaldehydowa
 • toluen

są nazywane toksycznym triem. Odpowiadają za:

 • częste bóle głowy
 • alergie skórne
 • podrażnione i suche oczy
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej
 • problemy z pracą serca, wątroby oraz nerek
 • pieczenie w gardle

Oczywiście szkodliwych substancji jest o wiele więcej. Chociażby popularna kamfora, której zawdzięczamy błyszczące wykończenie… Może wywoływać mdłości oraz silne bóle głowy.

Czy wszystkie lakiery do paznokci są szkodliwe?

Powiem tak: w 100% bezpieczne lakiery do paznokci nie istnieją! Można je jedynie podzielić na te bardziej i mniej szkodliwe. Dlatego w trakcie ich kupowania, zwróćmy uwagę na skład. Czytajmy etykiety. Wybierajmy sprawdzone marki. Producenci tych, którym możemy zaufać często sami informują nas o braku szkodliwych substancji. Posłużę się przykładem firmy Shellac, która zapewnia nas o tym, że jej lakiery posiadają skład zgodny z tzw. formułą 3-free. Są wolne od

 • formaldehydu
 • toluenu
 • żywicy formaldehydowej – fenoplasty

Oczywiście najrozsądniej byłoby ograniczyć częstotliwość wykonywania manicure. Uwagę tę kieruję przede wszystkim do kobiet w ciąży. Warto również pamiętać o tym, że z niepomalowanej płytki paznokcia można się wiele dowiedzieć… Zawiera ona bowiem cenne informacje na temat kondycji naszego zdrowia.

 • Białe plamki mogą świadczyć o licznych niedoborach witamin i minerałów oraz zaburzeniach metabolicznych
 • Żółte paznokcie mogą świadczyć o chorobach nerek
 • Kruche i łamliwe paznokcie mogą świadczyć o niewłaściwym sposobie odżywiania
 • Niebieski odcień paznokci może świadczyć o problemach z krążeniem oraz o niedotlenieniu organizmu
 • Popękana płytka paznokcia może świadczyć o problemach z tarczycą

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *