Czas wolny – jak go nie zmarnować?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 117 views 0 comments

Wbrew pozorom, czas wolny to bardzo skomplikowana sprawa. Z jednej strony nie możemy się doczekać upragnionego urlopu, a z drugiej nie mamy pomysłu na to, jak go spędzić! Oczywiście możemy leżeć cały dzień na kanapie i oglądać telewizję, ale czy na tym polega produktywne spędzanie czasu? Nie sądzę….

Czas wolny

Zacznijmy od podstaw, czyli od definicji czasu wolnego. Czas wolny jest to okres, którym człowiek dysponuje po wykonaniu wszystkich obowiązków takich jak: nauka, praca, czynności związane z prowadzeniem domu. Wymiar czasu wolnego jest kwestią indywidualną. Zależy od pozycji społecznej każdego z nas. Ośmiogodzinny system pracy, wolne weekendy, święta oraz kilka tygodni urlopu wypoczynkowego są typowym wyznacznikiem czasu wolnego. Jego niedobór może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z kolei ten mądrze wykorzystany ma pozytywny wpływ na rozwój osobowości. A zatem co zrobić, aby czas wolny nie był czasem straconym? Przygotowałam dla Was kilka propozycji.

SZEŚĆ pomysłów na produktywne spędzanie wolnego czasu

 

Kurs języka obcego

Znajomość języków obcych to ogromny atut – zwłaszcza na współczesnym rynku pracy. Kurs językowy to idealny pomysł na produktywne spędzenie czasu.Świetne rozwiązanie dla osób, które nie są wystarczająco zmotywowane do samodzielnej nauki. Jego zaletą jest systematyczność oraz intensywność. Ciężko zmobilizować się do samodzielnej nauki – zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy nad sobą zewnętrznego „bata” w postaci nadchodzącego sprawdzianu czy egzaminu. Kurs wymusza na nas odpowiednio tempo pracy. Poza tym nauka pod okiem doświadczonego lektora daje gwarancję widocznych postępów w nauce.

Wolontariat

Zastanów się kiedy ostatni raz komuś pomogłeś? Komuś, kto nie jest Twoim znajomym czy krewnym. Tymczasem psychologowie alarmują: działanie na rzecz innych jest najlepszą formą spędzania wolnego czasu! Wolontariat niesie dobre i daje dobro. Okazuje się bowiem, że człowiek pomocny jest zdrowszy i żyje dłużej! Być może właśnie dlatego ludzie podświadomie decydują się na bezinteresowną pomoc…. Wolontariat otwiera oczy, pozwala nabrać dystansu, weryfikuje wiele poglądów. I najważniejsze – czyni nas lepszym człowiekiem!

DIY – czyli zrób to sam

Ostatnimi czasy, ogromną popularnością cieszy się idea DIY –  Do It Yourself. Jest terminem opisującym tworzenie nowych lub naprawianie starych rzeczy bez pomocy specjalistów i fachowców. Zaczynając od ozdobnych dekoracji, a kończąc na przedmiotach codziennego użytku – na przykład meblach. Moda na DIY powstała z chęci, a nie z konieczności. W końcu w dzisiejszych czasach można kupić wszystko – nawet miłość. DIY doskonale wpisuje się w idee recyklingu, oszczędzania pieniędzy oraz produktywnego spędzania czasu. Ręcznie robione przedmioty dają większą satysfakcję niż te kupione w sklepie za kilkadziesiąt złotych….

Kultura musi być

Zamiast oglądać setną powtórkę ulubionego serialu, wybierz się do kina lub teatru. Ciekawa wystawa również wchodzi w grę. Możesz również zafundować sobie potężną dawkę rozrywki i pójść na stand-up lub koncert.

Aktywny wypoczynek

Mówi się, że nie ma złej pogody na aktywność fizyczną – są tylko wymówki! Coś w tym jest! Sport można uprawiać zawsze i wszędzie! O ile wiosną i latem możemy wybrać się na kilkukilometrową przejażdżkę rowerową, tak zimą już nie bardzo…. Ale co z basenem, siłownią, tenisem, aerobikiem? Każda forma ruchu będzie lepsza niż bezsensowne leżenie na kanapie!

Czas dla rodziny

Dłuższy urlop warto wykorzystać na nadrobienie zaległości w sferze towarzyskiej. Spotkać się ze znajomymi, odwiedzić dawno niewidzianą babcię czy kuzynkę. Po prostu – warto wyłączyć komputer, telefon i spędzić czas z najbliższymi! Nic nie zastąpi przyjaźni ludzi, miłości oraz bliskości!

 

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *