Borelioza

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 345 views 0 comments

Podstępna, pojawia się ukradkiem, trudna do rozpoznania – tak w kilku słowach można opisać boreliozę.Czy można się przed nią uchronić?

Borelioza

Borelioza, krętownica kleszczowa, choroba z Lyme – przewlekła infekcja bakteryjna wywoływana przez przez bakterie należące do rodziny krętków odkryte w 1982 roku. Zaliczana do najczęściej występujących chorób odkleszczowych. Skala epidemii tej choroby nigdy nie była tak ogromna jak teraz. W Polsce co roku zapada na boreliozę minimum 40 tys. osób. Duży wpływ na statystyki zachorowalności ma ocieplenie klimatu. Ciepłe zimy i łagodne lata stwarzają kleszczom komfortowe warunki do rozwoju. Aby doszło do zakażenia chorobą pajęczak musi przebywać na skórze żywiciela od 12 do 48 godzin. Ukąszenie kleszcza jest często praktycznie niewyczuwalnie. Dlatego też wiele osób nie jest świadoma, że do niego doszło!

Borelioza – objawy

Boreliozę mogą sygnalizować objawy grypopodobne:

  • gorączka
  • łamanie w kościach
  • ból gardła
  • dreszcze

Brak świadomości zagrożenia sprawia, że sięgamy po Aspirynę czy Paracetamol. Objawy ustępują, a my zapominamy o problemie. Przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, kiedy na naszym ciele pojawia się charakterystyczny rumień. Przyjmuje on postać specyficznej czerwonej plamy – lekko wypukłej oraz bolesnej, która z czasem stopniowo zanika – jaśniejąc od środka. To jednak nie wszystkie symptomy boreliozy. Reumatoidalne zapalnie stawów, zaburzenia kardiologiczne oraz neurologiczne – to zdecydowanie najpoważniejsze z nich. Często nieświadomi problemu lekarze nazywają pacjentów hipochondrykami, co jest w ich przypadku pojęciem bardzo krzywdzącym!

Borelioza – diagnostyka

Najpowszechniejszą metodą diagnozowania boreliozy jest test serologiczny. Średnio po 14 dniach od ukąszenia w krwi osoby zakażonej pojawiają się przeciwciała z klasy IgM. Z kolei po 6 tygodniach te z klasy IgG. Lekarz może zalecić również wykonanie testu Western Blot, który ma na celu wykrycie bakterii Borelia burgdorferi.

Stosunkowo młodą metodą wykrywania boreliozy jest badanie PCR. I o dziwo podlega mu nie pacjent, a kleszcz. Osoba, która chce się na nie zdecydować musi wyjąć pajęczaka, który wbił się w jej skórę, umieścić w odpowiednim pojemniczku i przynieść do laboratorium.

Borelioza – leczenie

Boreliozę leczy się przy użyciu antybiotyków. Wybór leku jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. U niektórych pacjentów antybiotykoterapia trwa kilka tygodni, a u innych nawet pół roku! Powodem nie jest postać choroby, a stopień jej zaawansowania! Aczkolwiek leki to nie wszystko. W niektórych przypadkach potrzebna jest psychoterapia. Pacjenci często zmagają się z depresją oraz zaburzeniami lękowymi.

Czy można się uchronić przed boreliozą?

I tak i nie. Niestety do tej pory nie udało się wynaleźć szczepionki zapobiegającej tej chorobie. Dlatego jedyną obroną przed boreliozą jest ostrożność i rozwaga.

  • Zadbajmy o odpowiedni strój przed wizytą w lesie
  • Używajmy preparatów odstraszających kleszcze.
  • Regularnie oglądajmy nasze ciało.
  • Obserwujmy, czy po ukąszeniu kleszcza nie pojawiają się objawy grypy. Tylko 10% z nich jest nosicielami boreliozy.

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *