Balon żołądkowy – kiedy na dietę jest za późno

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 411 views 0 comments

Otyłość jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Z powodu jej powikłań umiera co roku 2,5 mln ludzi! Otyłość może doprowadzić do cukrzycy, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, reumatoidalnego zapalania stawów oraz licznych nowotworów. Lekarze i dietetycy ostrzegają, że prognozy nie są najlepsze. Liczba ludzi otyłych nie spada, a wręcz przeciwnie – rośnie!

Na tak ogromną nadwagę pracujemy zazwyczaj latami. Tak, pracujemy. Musisz poznać prawdę: gen otyłości nie istnieje. Przykro mi. Nie jesteś gruba po mamie czy babci. Jedyne co mogłaś po nich odziedziczyć, to złe nawyki żywieniowe, które w głównej mierze są odpowiedzialne za to jak wyglądasz. Przeanalizuj swoją dietę, a znajdziesz odpowiedź na pytanie: dlaczego moje BMI mieści się w przedziale: 35,0–39,9?

Leczenie otyłości ma na celu redukcję masy ciała oraz ogólną poprawę zdrowia. Zazwyczaj zaczyna się od zmiany diety oraz stylu życia. Aczkolwiek metody te nie zawsze przynoszą rezultaty. Wówczas trzeba sięgnąć po cięższe działa. Mam na myśli leczenie chirurgiczne, a konkretnie balonikowanie żołądka.

Balon żołądkowy 

Leczenie otyłości tą metodą po raz pierwszy zastosowano w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Zabieg balonikowania żołądka polega na wszczepieniu do żołądka silikonowego „tworu”za pomocą endoskopu. Pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, gdyż jest pod wpływem środków znieczulających bądź uspokajających. Cała procedura trwa ok. 20-30 minut. W tym czasie zainstalowany implant zostaje wypełniony roztworem soli fizjologicznej. Jego ilość jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aczkolwiek zazwyczaj waha się w zakresie 500–750 ml. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu maksymalnie dwie godziny!!! Warto również wspomnieć o tym, że po upływie 6 miesięcy balon żołądkowy zostaje usunięty. Pół roku to wystarczająca ilość czasu, aby przyzwyczaić organizm do nowego stylu życia.

Jaka rolę odgrywa balon żołądkowy w odchudzaniu?

 • Zmniejsza objętość żołądka, przyczyniając się jednocześnie do szybszego osiągania sytości. Pacjent jest w stanie przyjmować mniejsze porcje pokarmów niż dotychczas.
 • Wydłuża proces zalegania treści pokarmowej w żołądku – po upływie średnio 2 godzin od zjedzenia posiłku około 25% pokarmu zostaje w przewodzie pokarmowym – tak to wygląda u normalnego człowieka. Z kolei u tego z wszczepionym balonem żołądkowym aż 60%. Przedłużając tym samym uczucie sytości i opóźniając odczuwanie głodu.
 • Stymuluje pracę baroreceptorów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu.

Kto kwalifikuje się do wykonania zabiegu balonikowania żołądka? 

Balon żołądkowy jest jedną z ostatecznych metod leczenia otyłości. Do zabiegu kwalifikują się osoby, u których pozostałe możliwości takie jak dieta czy aktywność fizyczna nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wskaźnikiem do podjęcia zabiegu jest BMI > 27. Aczkolwiek ostateczną decyzję podejmuje lekarz!

Balon żołądkowy – PRZECIWWSKAZANIA

 • przewlekłe choroby wątroby, płuc oraz nerek
 • nawracające zaparcia
 • przyjmowanie niektórych leków hormonalnych lub steroidowych
 • cechy psychologiczne – udowodniona klinicznie niechęć do zmian
 • uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających
 • choroba nowotworowa

Balon żołądkowy – cena

Założenie oraz zdjęcie balonu żołądkowego to wydatek rzędu 10 tys. złotych. Do ceny należy doliczyć koszty badań, które należy wykonać przed zabiegiem.

 • grupa krwi
 • morfologia
 • koagulogram
 • jonogram, kreatynina, glukoza
 • EKG

Sporo tych wydatków, prawda? Na szczęście zabieg balonikowania żołądka można wykonać w ramach NFZ.

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *