AJURWEDA – sposób na długowieczność

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 273 views 0 comments

Ajurweda to dziedzina nauki zajmującą się zdrowiem psychicznym, fizycznym oraz duchowym. Jest również uznawana za jeden z najstarszych systemów leczniczych. Pomaga poznać nasz organizm od środka. Zrozumieć go. W 1979 roku została uznana za jeden z równoprawnych systemów medycznych. Nie jest to „tytuł” nadany przez byle kogo… Przyznała go Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Filozofia ajurwedy polega na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, na który składają się takie czynniki jak:

 • odpowiednio zbilansowana dieta
 • dbałość o higienę osobistą
 • ćwiczenia relaksacyjne
 • zabiegi olejowania

Musimy o nich pamiętać każdego dnia! Tylko wtedy jesteśmy w stanie zachować zdrowy umysł oraz ciało! Kolejnym celem ajurwedy jest niesienie pomocy osobom potrzebującym. Odpowiednio dobrana terapia lecznicza (bazująca na naturalnych produktach roślinnych) jest w stanie uwolnić nas od bólu oraz innych dolegliwości związanych z chorobą. W końcu nie bez powodu przedrostek „ajur” – oznacza życie, a „weda” wiedzę o życiu.

AJURWEDA – dla kogo?

 • dla osób poszukujących równowagi życiowej
 • dla osób, które chcą zmienić dotychczasowy styl życia na lepszy, zdrowszy
 • dla osób, które cenią holistyczne podejście do zdrowia

AJURWEDA – co i jak?

Człowiek jest częścią wszechświata, który składa się z energii. Każdy z nas takową posiada. Niestety wraz z upływem czasu niszczymy ją bezlitośnie: niezdrową dietą, stresem, używkami. Na szczęście proces ten jest odwracalny.

Ajurweda opiera się na czterech poziomach leczenia:

 • eliminacja chorób
 • zapobieganie chorobom
 • poprawa jakości życia
 • rozwój świadomości

Stanowi nieodłączony element jogi. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie pozbyć się chorób umysłu. Na pierwszy plan wysuwa się medytacja. Ajurwedyjscy lekarze twierdzą, że psyche jest ściśle powiązana z fizis. Jeżeli naszym życiem rządzi stres, ciało zaczyna słabnąć – dochodzi do spadku odporności organizmu, która jak wiadomo chroni nas przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, np. wolnych rodników odpowiedzialnych za występowanie wielu chorób – w tym również nowotworów. Problemy ze zdrowiem stanowią pewnego rodzaju ostrzeżenie, którego głównym przesłaniem jest hasło: zwolnij! Ajurweda namawia nas do życia w harmonii z przyrodą. Pokazuje nam, jak cieszyć się codziennością.

AJURWEDA – rozpoznanie

Lekarz ajurwedyjski przeprowadza bardzo dokładny wywiad: chce uzyskać informacje na temat dolegliwości z jakimi się zmagamy, ale nie tylko. Pyta o nasz styl życia, przyzwyczajenia, upodobania… Dokonuje dogłębnej analizy. W ten sposób jest w stanie zdiagnozować przyczyny choroby. Interesuje go również wiele innych rzeczy. Począwszy od historii naszej rodziny, a skończywszy na kolorze naszej skóry oraz kondycji włosów
i paznokci!!! Według niego – nasz wygląd fizyczny świadczy o tym, co dzieje się w naszym wnętrzu!

AJURWEDA – leczenie

Pierwszym etapem leczenia jest oczyszczanie, która sprowadza się w głównej mierze do stosowania olejów. Poleca się również kąpiele parowe oraz lewatywy. Dopiero po jego przeprowadzeniu, lekarz przepisuje specjalistyczne preparaty mineralne. Skład każdego z nich jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Może on również liczyć na wskazówki dotyczące sposobu odżywiania czy aktywności fizycznej.
Lekarze ajurwedyjscy przykładają bardzo dużą wagę do tego, co ląduje na naszym talerzu. Uważają, że jedzenie jest w stanie przeciwdziałać chorobom oraz je leczyć!

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *