22 kwietnia -Dzień Ziemi. Jak dbać o środowisko?

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 73 views 0 comments

Dzień Ziemi lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcja społeczna prowadzona każdego roku, której celem jest propagowanie postaw proekologicznych. Jej organizatorzy chcą uświadomić ludziom, jak nietrwały jest nasz ekosystem. Na obchody składa się cała masa wydarzeń organizowanych przez różnego rodzaju instytucje.

Dzień Ziemi – krótka historia

Nieoficjalnie Dzień Ziemi obchodzi się w nocy z 21 na 22 marca. To moment równonocy wiosennej na półkuli północnej oraz równonocy jesiennej na półkuli południowej, który w starożytności utożsamiany był ze świętem rodzącego się życia. Dziś podkreśla się, że jest to czas swoistej równowagi mającej na celu zniesienie różnic religijnych oraz rasowych.

Pomysłodawcą święta był John McConnell – amerykański ekolog. Tę ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, który w 1971 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ziemi, który od 2009 roku obchodzony jest właśnie
22 kwietnia.

Ludzie niszczą Ziemię

Czy wiesz, że za pierwszą klęskę ekologiczną odpowiadają starożytni Grecy, którzy hodowali na zboczach gór kozy… Do dziś nie rośnie tam zbyt wiele drzew….Z kolei w okolicach  dzisiejszych Łeby ludzie postanowili wygospodarować teren pod uprawę roli. W tym celu wycieli nadmorski las. Siła morskiego wiatru oraz wody sprawiała, że ziemia pozbawiona warstwy ochronnej – drzew, została wywiana! Dzisiaj możemy ją oglądać pod postacią słynnych wydm, które do złudzenia przypominają pustynne…

Zjawiska takie jak: smog czy śnieg na początku kwietnia dają nam do zrozumienia, że nieprawidłowo użytkujemy ziemię. Wyobraź sobie, że za kilka lat wychodząc z domu usłyszysz tylko i wyłącznie werk samochodów, a nie cudowny śpiew ptaków…. Zobaczysz kłęby dymów zamiast zielonej i pachnącej trawy. Zastanów się, czy tego naprawdę chcesz! W dalszej części tekstu znajdziesz kilka sposobów na to, jak zacząć dbać o Matkę Ziemię!

Świadomość ekologiczna Polaków

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok. Najbardziej rozpowszechnionym zjawiskiem jest korzystanie z toreb na zakupy – tych wielokrotnego użytku. Staramy się również rozsądnie korzystać z energii oraz wody. Unikamy „trybu czuwania” w urządzeniach elektronicznych, wybieramy szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Niestety w dalszym ciągu mamy problem z segregacją śmieci. Tylko co piąty z nas oddziela papier od plastiku!

Jak dbać o środowisko?

Troska o środowisko jest naszym obowiązkiem! Ziemia jest naszym domem, a więc powinniśmy o nią dbać! Pytanie brzmi: jak? Poniżej znajdziesz listę nawyków, które warto wprowadzić w życie.

  • Wyłączaj światło oraz urządzenia elektroniczne z których nie korzystasz!
  • Na zakupy noś torbę z materiału, a nie z folii!
  • Segreguj śmieci!
  • Nie wyrzucaj baterii oraz nakrętek! Oddaj je do specjalnego punktu.
  • Oszczędzaj wodę – dokładnie zakręcaj kran.
  • Kupuj napoje w szklanych opakowaniach. Plastik zatruwa środowisko!
  • Nie marnuj papieru! Drzewa produkują niezbędny do życia tlen!
  • Przesiądź się na rower! Auta emitują spaliny!
  • Korzystaj z energii słonecznej! Dzięki niej możesz ogrzać nie tylko swój dom, ale również wodę!
  • Nie wyrzucaj śmieci gdziekolwiek!

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *