100 tysięcy dzieci

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 140 views 0 comments

 

Dziecko jest niezwykłym darem. Niestety nie każdy z nas ma szansę zostać biologicznym rodzicem. Problem niepłodności dotyczy coraz większej grupy Polaków. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn niepłodność może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, wiązać się z przyjmowaniem konkretnych leków lub przebytymi chorobami. Sprawą tą zainteresował się nawet rząd, wprowadzając w życie Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, powszechnie nazywany rządowym programem in vitro. Niestety inicjatywa ta zakończyła się w 2016 roku. Od tego momentu pary chcące skorzystać z metody in-vitro, muszą samodzielnie pokryć koszty zabiegu. Starają się im pomóc lokalne samorządy. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z refundacji. Kobiety po 40 roku życia są z góry skreślone. Do wyboru mamy jeszcze jedno rozwiązanie. Nazywa się ono: adopcja.

Adopcja

Adopcja – oznacza prawne przysposobienie cudzego dziecka przez dorosłego opiekuna lub opiekunów. Biorą oni pełną odpowiedzialność za jego wychowanie aż do osiągnięcia pełnoletności. Rodzicem adopcyjnym może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i posiada stabilną sytuację finansową. Wbrew powszechnie panującej opinii, o przysposobienie dziecka może się starać również jedna osoba. Niestety w takim przypadku, proces adopcji jest nadzwyczaj trudny.

Do adopcji trafiają tylko i wyłącznie dzieci opuszczone:

  • rodzice zmarli
  • rodzice zrzekli się praw rodzicielskich bądź zostali ich pozbawieni przez sąd

Kodeks rodzinno-opiekuńczy  wyraźne podkreśla, że adoptować można tylko i wyłącznie osobę niepełnoletnią. Wspomina również o tym, że różnica wieku pomiędzy dzieckiem a przyszłym rodzicem nie powinna być wynosić nie mniej niż 18 i nie więcej niż 40 lat.

W naszym kraju wyróżnia się trzy rodzaje adopcji:

  • pełną – ten rodzaj adopcji dotyczy w głównej mierze noworodków. Rodzice biologiczni przekazują dziecko w sposób anonimowy, tracąc w ten sposób jakąkolwiek możliwość kontaktu.
  • niepełną – dziecko trafia do rodziny adopcyjnej, ale w dalszym ciągu utrzymuje kontakt z rodziną biologiczną – ciociami, wujkami, dziadkami
  • całkowitą – najczęstsza forma adopcji. Dochodzi w niej do zerwania więzi z biologiczną rodziną. Dziecko staje się pełnoprawnym członkiem nowej rodziny.

Regulacje prawne

Wiele osób rezygnuje z adopcji przez skomplikowane regulacje prawne. Wydaje im się, że będę one trwały wieczność. Papierologii jest sporo, to fakt… ale wszystko po to, aby mieć pewność, że dziecko trafia w dobre ręce. Adopcja to decyzja na całe życie – dobro dziecka powinno być najważniejsze. Na szczęście środki adopcyjne są w tym procesie bardzo pomocne.

Relacja z dzieckiem

Relacja z dzieckiem – to chyba najistotniejszy punkt adopcji. Rodzice boją się, że nie będą w stanie pokochać nieswojego dziecka. Nie będą potrafili się przed nim w 100 proc. otworzyć. Tutaj po raz kolejny należy pomyśleć o dzieciach – pierwszy kontakt z przyszłymi rodzicami to dla nich ogromny szok i przeżycie! Trzeba przeczekać ten etap – dać sobie czas.

Ryzyko

Nagminnie mówi się o różnego rodzaju patologiach, którymi mogą być obciążone dzieci z adopcji. Największym zagrożeniem dla potencjalnych rodziców jest choroba sieroca, która może utrudniać rozwój psychiczny oraz fizyczny. Dziecko z taką chorobą wykazuje trudności w nawiązywaniu kontaktów, nie potrafi panować nad swoimi emocjami. Kolejną obawą jest FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy. Na szczęście te przypadłości można leczyć. Już w trakcie procesu adopcji, rodzice biorą udział w 60-godzinnym kursie przygotowawczym, w trakcie którego dowiadują się jak poradzić sobie, np. z nagłymi wybuchami emocji.

 

 

No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *