10 marca – Dzień Mężczyzn

by OczyszczanieJelita.pl Posted on 156 views 0 comments

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Kobiet, jutro będziemy obchodzić Dzień Mężczyzn. Jesteście ciekawi genezy tej uroczystości? Skąd się wzięła? Kto ją zapoczątkował? Dlaczego w Polsce przypada na 10 marca, a nie na 19 listopada, tak jak na całym świecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym tekście.

Dzień mężczyzn 

Choć idea tego święta narodziła się w 1999 roku, Dzień Mężczyzn nie jest powszechnie znaną uroczystością – przynajmniej w Polsce. Więcej mówi się na temat Dnia Chłopaka obchodzonego 30 września przez wszystkich nastolatków.

O dziwo, pomysłodawcą tej uroczystości była kobieta –  Ingeborg Breines, pochodząca z Trynidadu i Tobago przedstawicielka UNESCO. W jej mniemaniu Dzień Mężczyzn miał symbolizować równowagę płci. Oficjalna data świętowania przypada na 19 listopada. Aczkolwiek w Rosji Dzień Mężczyzn obchodzony jest 23 lutego, w Brazylli 15 lipca, w Norwegii 9 września, a w Rumunii 9 marca! Polacy również ustalili swoje reguły – 10 marca. Dlaczego akurat wtedy? Data nie jest przypadkowa. W tym dniu, katolicy  wspominają  40 Świętych Męczenników z Sebasty. A zatem w niektóych kręgach celebrowano już przed 1999 rokiem.

Dzień mężczyzn – obchody

Celem tego święta jest poprawa relacji międzypłciowych – promowanie jedności, przyjaźni i miłości. Kraje uznające Dzień Mężczyzn skupiają się propagowaniu pozywtynych wzroców, odnoszą się do takich kwestii jak rodzina, rodzicielestwo, przemoc czy uzależnienia. Organizowane są różnego rodzaju warsztaty oraz występy artystyczne.

Największą wagę do tego święta przywiązują nasi sąsiedzi – Rosjanie. Panowie mogą liczyć nie tylko na drobne podarunki, ale również na dzień wolny od pracy! W kioskach można kupić specjalnie wydane okolicznościowe pocztówki oraz alkohol z napisem „23 lutego”. W tym roku świętowano wyjątkowo hucznie. Dzień mężczyn wypadł w piątek, więc mieszkańcy tego kraju mogli cieszyć się wyjątkowo długim weekendem.

Dzień mężczyzn – prezenty

Choć mężczyźni nie przywiązują wagi do świąt i rocznic jestem przekonana, że wczoraj spisali się na medal. Bukiety tulipanów, słodkie czekoladki. Pora się odwdzięczyć – pytanie brzmi: jak? Co kupić partnerowi, przyjacielowi, szefowi czy kuzynowi? Powinien być to drobny upominek. Dobrym pomysłem będą bilety do kina, gadżety komputerowe, skarpetki – jeno jest pewne: liczy się gest!

11 rzeczy, za które kochamy mężczyzn

 • poczucie humoru
 • siła
 • uśmiech
 • prstota mysli
 • duwdniowy zarost
 • wyrozumiałość
 • optymizm
 • niski głos
 • stanowczość w podejmowaniu decyzji
 • zaradność
 • miłe słowa
 • poczucie bezpieczeństwa
No votes yet.
Please wait...

Author

OczyszczanieJelita.pl

Misją naszego portalu jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowia i aktywnego stylu życia. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy przestrzeń, w której znajdziecie fachowe porady z zakresu zdrowia, dietetyki, sportu oraz urody. Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie oraz swoich najbliższych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *